statystyki

Długoterminowe oszczędności na czterech ścianach. Polacy chcą inwestować w REITy

autor: Marek Chądzyński, Bartek Godusławski14.02.2018, 06:46; Aktualizacja: 14.02.2018, 07:52
praca pracownik budowa

MF robi kolejne podejście do „polskich REIT”źródło: ShutterStock

Od 2019 r. Polacy mają zarabiać dzięki rodzimym funduszom inwestującym w nieruchomości.

Pomysł stworzenia w Polsce reguł dla istnienia funduszy inwestycyjnych specjalizujących się w rynku wynajmu nieruchomości (REIT, real estate investment trusts) ma już blisko dwa lata. Pierwsze przymiarki do ustawy były w 2016 r., a nowe regulacje miały przełamać monopol zagranicznego kapitału, który w ponad 90 proc. kontroluje polski rynek nieruchomości komercyjnych. Taki był plan, ale ustawa do dzisiaj nie została uchwalona, zaś opór wobec niej zgłosił m.in. prezes NBP Adam Glapiński. Z informacji DGP wynika, że resort finansów zamierza wrócić do napisania ram prawnych dla REIT.

„Trwają prace analityczne oraz konsultacje związane z treścią tego projektu. Pogłębiona analiza projektu jest konieczna ze względu na zgłoszone w ramach konsultacji przez podmioty zainteresowane uwagi do projektu ustawy o spółkach typu REIT” – potwierdza biuro prasowe Ministerstwa Finansów. Projekt ma powstać pod skrzydłami Pawła Gruzy, wiceministra odpowiadającego za kwestie podatkowe. REIT to standard w globalnym świecie finansów. Tego typu fundusze kupują, sprzedają i zarządzają nieruchomościami. Ich właściciele zarabiają na wynajmie nieruchomości, a większość zysków przekazują akcjonariuszom w postaci dywidend.

MF robi kolejne podejście do „polskich REIT”, bo to jedno z głównych narzędzi, które miało służyć do budowania długoterminowych oszczędności. Premier Mateusz Morawiecki jeszcze jako szef resortów finansów i rozwoju jako jeden z priorytetów obrał budowę kapitału krajowego, którym miałby być finansowany rozwój. Bez oszczędności długoterminowych trudno oczekiwać sukcesu tej strategii. Stąd powołanie Publicznych Funduszy Nieruchomości (PFN) znalazło się na jednym z poczesnych miejsc rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Na długoterminowym oszczędzaniu premierowi Morawieckiemu zależy na tyle mocno, że początkowo proponował zachęty podatkowe dla niego, a same „polskie REIT”, jak wszędzie, miały być zwolnione z CIT.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane