statystyki

Długoterminowe oszczędności na czterech ścianach. Polacy chcą inwestować w REITy

autor: Marek Chądzyński, Bartek Godusławski14.02.2018, 06:46; Aktualizacja: 14.02.2018, 07:52
praca pracownik budowa

MF robi kolejne podejście do „polskich REIT”źródło: ShutterStock

Od 2019 r. Polacy mają zarabiać dzięki rodzimym funduszom inwestującym w nieruchomości.

Pomysł stworzenia w Polsce reguł dla istnienia funduszy inwestycyjnych specjalizujących się w rynku wynajmu nieruchomości (REIT, real estate investment trusts) ma już blisko dwa lata. Pierwsze przymiarki do ustawy były w 2016 r., a nowe regulacje miały przełamać monopol zagranicznego kapitału, który w ponad 90 proc. kontroluje polski rynek nieruchomości komercyjnych. Taki był plan, ale ustawa do dzisiaj nie została uchwalona, zaś opór wobec niej zgłosił m.in. prezes NBP Adam Glapiński. Z informacji DGP wynika, że resort finansów zamierza wrócić do napisania ram prawnych dla REIT.

„Trwają prace analityczne oraz konsultacje związane z treścią tego projektu. Pogłębiona analiza projektu jest konieczna ze względu na zgłoszone w ramach konsultacji przez podmioty zainteresowane uwagi do projektu ustawy o spółkach typu REIT” – potwierdza biuro prasowe Ministerstwa Finansów. Projekt ma powstać pod skrzydłami Pawła Gruzy, wiceministra odpowiadającego za kwestie podatkowe. REIT to standard w globalnym świecie finansów. Tego typu fundusze kupują, sprzedają i zarządzają nieruchomościami. Ich właściciele zarabiają na wynajmie nieruchomości, a większość zysków przekazują akcjonariuszom w postaci dywidend.

MF robi kolejne podejście do „polskich REIT”, bo to jedno z głównych narzędzi, które miało służyć do budowania długoterminowych oszczędności. Premier Mateusz Morawiecki jeszcze jako szef resortów finansów i rozwoju jako jeden z priorytetów obrał budowę kapitału krajowego, którym miałby być finansowany rozwój. Bez oszczędności długoterminowych trudno oczekiwać sukcesu tej strategii. Stąd powołanie Publicznych Funduszy Nieruchomości (PFN) znalazło się na jednym z poczesnych miejsc rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Na długoterminowym oszczędzaniu premierowi Morawieckiemu zależy na tyle mocno, że początkowo proponował zachęty podatkowe dla niego, a same „polskie REIT”, jak wszędzie, miały być zwolnione z CIT.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane