statystyki

Praca w banku lub SKOK: Zaświadczenie o niekaralności także od już zatrudnionego

autor: Emilia Świętochowska12.02.2018, 07:27

BEZPIECZEŃSTWO

Nie tylko kandydaci do pracy w sektorze finansowym, ale także osoby już w nim zatrudnione będą musiały przedstawić na żądanie przełożonych zaświadczenie o niekaralności. To najważniejsza zmiana wprowadzona do najnowszej wersji projektu ustawy dotyczącej zasad pozyskiwania informacji o przeszłości kryminalnej osób związanych zawodowo z rynkiem finansowym. Takiej poprawki domagały się środowiska biznesowe. Propozycje przepisów pilotowanych przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii w najbliższym czasie trafią do akceptacji rządu.

Zgodnie z projektem do sprawdzania kartoteki zatrudnionych i ubiegających się o pracę będą uprawnione banki, SKOK-i, spółki inwestycyjne oraz inne podmioty szeroko pojętego sektora finansowego (ustawa wymienia w sumie 72 pozycje, łącznie z zakładami ubezpieczeniowymi i reasekuracyjnymi), w tym m.in. Narodowy Bank Polski, Komisja Nadzoru Finansowego i Biuro Rzecznika Finansowego. Możliwość zweryfikowania, czy obecny lub potencjalny pracownik ma czyste konto w Krajowym Rejestrze Karnym (KRK), uzyskają również oddziały przedsiębiorstw zagranicznych oraz firmy świadczące usługi outsourcingowe.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane