statystyki

Praca w banku lub SKOK: Zaświadczenie o niekaralności także od już zatrudnionego

autor: Emilia Świętochowska12.02.2018, 07:27

BEZPIECZEŃSTWO

Nie tylko kandydaci do pracy w sektorze finansowym, ale także osoby już w nim zatrudnione będą musiały przedstawić na żądanie przełożonych zaświadczenie o niekaralności. To najważniejsza zmiana wprowadzona do najnowszej wersji projektu ustawy dotyczącej zasad pozyskiwania informacji o przeszłości kryminalnej osób związanych zawodowo z rynkiem finansowym. Takiej poprawki domagały się środowiska biznesowe. Propozycje przepisów pilotowanych przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii w najbliższym czasie trafią do akceptacji rządu.

Zgodnie z projektem do sprawdzania kartoteki zatrudnionych i ubiegających się o pracę będą uprawnione banki, SKOK-i, spółki inwestycyjne oraz inne podmioty szeroko pojętego sektora finansowego (ustawa wymienia w sumie 72 pozycje, łącznie z zakładami ubezpieczeniowymi i reasekuracyjnymi), w tym m.in. Narodowy Bank Polski, Komisja Nadzoru Finansowego i Biuro Rzecznika Finansowego. Możliwość zweryfikowania, czy obecny lub potencjalny pracownik ma czyste konto w Krajowym Rejestrze Karnym (KRK), uzyskają również oddziały przedsiębiorstw zagranicznych oraz firmy świadczące usługi outsourcingowe.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane