statystyki

Bitcoiny to ryzyko utraty tożsamości

autor: Bartek Godusławski08.02.2018, 07:43; Aktualizacja: 08.02.2018, 08:52
BitBay, Abucoins i BitMarket chcą od klientów kopii dowodów tożsamości

BitBay, Abucoins i BitMarket chcą od klientów kopii dowodów tożsamościźródło: ShutterStock

Choć kupując i sprzedając kryptowaluty, możemy zachować anonimowość, to giełdy mają szczególne, niezgodne z przepisami, wymagania.

Przeanalizowaliśmy, jak funkcjonuje na giełdach i platformach obrotu kryptowalutami system weryfikacji użytkowników. Można znaleźć wśród nich takie, gdzie nie wystarczy podanie danych osobowych czy adresowych w internetowym formularzu – operatorzy chcą też od nas zdjęć dokumentów. To budzi poważne zastrzeżenia generalnego inspektora ochrony danych osobowych, który rozważa obecnie, jakie kroki prawne podjąć, by takie praktyki ograniczyć. Bowiem w wielu instytucjach finansowych były i są one nadal na porządku dziennym.

– Na kserowanie dowodu osobistego czy paszportu należy patrzeć przez pryzmat kradzieży tożsamości, która wywołuje ogromne negatywne konsekwencje – mówi DGP dr Edyta Bielak-Jomaa, generalny inspektor ochrony danych osobowych.

Po zarejestrowaniu się w serwisach kilku giełd kryptowalut, w trzech przypadkach, zanim udało nam się przelać na rachunek bankowy podmiotu pieniądze, za które moglibyśmy później kupić kryptowaluty, zarządano od nas zdjęć dokumentów.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Jacek Czarnecki(2018-02-08 18:48) Zgłoś naruszenie 20

    Giełdy kryptowalut prawdopodobnie najchętniej w ogóle nie identyfikowałyby użytkowników. Wynika to jednak z konieczności przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz oczekiwań banków, które realizują transakcje przychodzące i wychodzące giełd. W związku z tym giełdy budują rozbudowane narzędzia i procedury AML/KYC, czasem o skali porównywalnej z tradycyjnymi instytucjami finansowymi. Do tego potrzebują rzetelnych informacji na temat użytkowników, które w braku publicznego cyfrowego ID mogą być pozyskane jedynie poprzez pozyskanie kopii dokumentów tożsamości. Niebawem zaś giełdy i tak zostaną regulacyjnie poddane przepisom AML, zarówno na poziomie polskim, jak i unijnym. Szkoda, że artykuł nie wspomina o tych kluczowych dla sprawy aspektach.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane