statystyki

Bitcoiny to ryzyko utraty tożsamości

autor: Bartek Godusławski08.02.2018, 07:43; Aktualizacja: 08.02.2018, 08:52
BitBay, Abucoins i BitMarket chcą od klientów kopii dowodów tożsamości

BitBay, Abucoins i BitMarket chcą od klientów kopii dowodów tożsamościźródło: ShutterStock

Choć kupując i sprzedając kryptowaluty, możemy zachować anonimowość, to giełdy mają szczególne, niezgodne z przepisami, wymagania.

Przeanalizowaliśmy, jak funkcjonuje na giełdach i platformach obrotu kryptowalutami system weryfikacji użytkowników. Można znaleźć wśród nich takie, gdzie nie wystarczy podanie danych osobowych czy adresowych w internetowym formularzu – operatorzy chcą też od nas zdjęć dokumentów. To budzi poważne zastrzeżenia generalnego inspektora ochrony danych osobowych, który rozważa obecnie, jakie kroki prawne podjąć, by takie praktyki ograniczyć. Bowiem w wielu instytucjach finansowych były i są one nadal na porządku dziennym.

– Na kserowanie dowodu osobistego czy paszportu należy patrzeć przez pryzmat kradzieży tożsamości, która wywołuje ogromne negatywne konsekwencje – mówi DGP dr Edyta Bielak-Jomaa, generalny inspektor ochrony danych osobowych.

Po zarejestrowaniu się w serwisach kilku giełd kryptowalut, w trzech przypadkach, zanim udało nam się przelać na rachunek bankowy podmiotu pieniądze, za które moglibyśmy później kupić kryptowaluty, zarządano od nas zdjęć dokumentów.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Jacek Czarnecki(2018-02-08 18:48) Zgłoś naruszenie 10

    Giełdy kryptowalut prawdopodobnie najchętniej w ogóle nie identyfikowałyby użytkowników. Wynika to jednak z konieczności przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz oczekiwań banków, które realizują transakcje przychodzące i wychodzące giełd. W związku z tym giełdy budują rozbudowane narzędzia i procedury AML/KYC, czasem o skali porównywalnej z tradycyjnymi instytucjami finansowymi. Do tego potrzebują rzetelnych informacji na temat użytkowników, które w braku publicznego cyfrowego ID mogą być pozyskane jedynie poprzez pozyskanie kopii dokumentów tożsamości. Niebawem zaś giełdy i tak zostaną regulacyjnie poddane przepisom AML, zarówno na poziomie polskim, jak i unijnym. Szkoda, że artykuł nie wspomina o tych kluczowych dla sprawy aspektach.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane