statystyki

Rzecznik funduszy europejskich: Nie stoję ani po stronie beneficjentów, ani instytucji [WYWIAD]

autor: Jakub Styczyński30.01.2018, 09:36; Aktualizacja: 30.01.2018, 10:08
" Moje stanowisko zostało powołane po to, aby istniał kontakt pomiędzy wnioskodawcami i beneficjentami oraz instytucjami."

" Moje stanowisko zostało powołane po to, aby istniał kontakt pomiędzy wnioskodawcami i beneficjentami oraz instytucjami."źródło: ShutterStock

- Wiele zależy od tego, jak instytucje będą reagowały na moje rekomendacje - mówi Agata Zielińska, pierwszy rzecznik Funduszy Europejskich, w rozmowie z DGP. 

Minister inwestycji i rozwoju powołał panią na nowo utworzoną funkcję rzecznika funduszy europejskich w zakresie krajowych programów operacyjnych. Z kim będzie pani na co dzień współpracować?

Przede wszystkim z beneficjentami, jak i wnioskodawcami, czyli osobami, które starają się o finansowanie z programów krajowych. Ale również z instytucjami zajmującymi się przyznawaniem tych funduszy oraz partnerami społecznymi uczestniczącymi w procesie wdrażania funduszy europejskich.

Obecnie są powoływani także rzecznicy funduszy europejskich w województwach. Wiele osób wprowadza to w zakłopotanie, bo nie wiedzą, kto się czym dokładnie zajmuje.

Rzeczywiście ludzie mają kłopot z odróżnieniem funkcji rzeczników. Dostaję wiele telefonów dotyczących problemów z programami regionalnymi. Tymi zajmują się jednak rzecznicy w województwach, działający przy urzędach marszałkowskich. Tymczasem obiektem moich zainteresowań jest sześć krajowych programów operacyjnych. Zdaję sobie sprawę, że ten podział może nie być jasny dla wszystkich i dlatego przez pierwsze miesiące będę zajmować się także uświadamianiem osób zainteresowanych funduszami europejskimi m.in. w tym zakresie.

Czy współpracuje pani z wojewódzkimi RFE? Czy następuje jakaś wymiana doświadczeń?

Tak, zawiązaliśmy nieformalną nić współpracy. Bardzo cenię sobie możliwość wymiany doświadczeń z nimi, bo niektóre problemy dotyczą tak naprawdę wszystkich regionów oraz programów operacyjnych i dobrze by było, aby podejście RFE wobec nich było ujednolicone. W najbliższym czasie planujemy spotkanie w ministerstwie, na które zaproszeni zostaną regionalni RFE.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane