statystyki

Rzecznik funduszy europejskich: Nie stoję ani po stronie beneficjentów, ani instytucji [WYWIAD]

autor: Jakub Styczyński30.01.2018, 09:36; Aktualizacja: 30.01.2018, 10:08
" Moje stanowisko zostało powołane po to, aby istniał kontakt pomiędzy wnioskodawcami i beneficjentami oraz instytucjami."

" Moje stanowisko zostało powołane po to, aby istniał kontakt pomiędzy wnioskodawcami i beneficjentami oraz instytucjami."źródło: ShutterStock

- Wiele zależy od tego, jak instytucje będą reagowały na moje rekomendacje - mówi Agata Zielińska, pierwszy rzecznik Funduszy Europejskich, w rozmowie z DGP. 

Minister inwestycji i rozwoju powołał panią na nowo utworzoną funkcję rzecznika funduszy europejskich w zakresie krajowych programów operacyjnych. Z kim będzie pani na co dzień współpracować?

Przede wszystkim z beneficjentami, jak i wnioskodawcami, czyli osobami, które starają się o finansowanie z programów krajowych. Ale również z instytucjami zajmującymi się przyznawaniem tych funduszy oraz partnerami społecznymi uczestniczącymi w procesie wdrażania funduszy europejskich.

Obecnie są powoływani także rzecznicy funduszy europejskich w województwach. Wiele osób wprowadza to w zakłopotanie, bo nie wiedzą, kto się czym dokładnie zajmuje.

Rzeczywiście ludzie mają kłopot z odróżnieniem funkcji rzeczników. Dostaję wiele telefonów dotyczących problemów z programami regionalnymi. Tymi zajmują się jednak rzecznicy w województwach, działający przy urzędach marszałkowskich. Tymczasem obiektem moich zainteresowań jest sześć krajowych programów operacyjnych. Zdaję sobie sprawę, że ten podział może nie być jasny dla wszystkich i dlatego przez pierwsze miesiące będę zajmować się także uświadamianiem osób zainteresowanych funduszami europejskimi m.in. w tym zakresie.

Czy współpracuje pani z wojewódzkimi RFE? Czy następuje jakaś wymiana doświadczeń?

Tak, zawiązaliśmy nieformalną nić współpracy. Bardzo cenię sobie możliwość wymiany doświadczeń z nimi, bo niektóre problemy dotyczą tak naprawdę wszystkich regionów oraz programów operacyjnych i dobrze by było, aby podejście RFE wobec nich było ujednolicone. W najbliższym czasie planujemy spotkanie w ministerstwie, na które zaproszeni zostaną regionalni RFE.


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane