Wyjątkowo mała dziura w finansach publicznych

autor: Marek Chądzyński, Bartek Godusławski24.01.2018, 07:47; Aktualizacja: 24.01.2018, 07:53
W tym roku aż dziewięć krajów UE będzie miało w budżetach nadwyżki

W tym roku aż dziewięć krajów UE będzie miało w budżetach nadwyżkiźródło: ShutterStock

Jest szansa, by deficyt był najmniejszy od dekady. – W ubiegłym roku uzyskaliśmy 157 mld zł z VAT – powiedział wczoraj premier Mateusz Morawiecki. Oficjalnie potwierdził więc to, o czym wcześniej wspominali przedstawiciele Ministerstwa Finansów: z podatku od towarów i usług uzyskano prawie 30 mld zł więcej niż w 2016 r.

Wynik jest też lepszy od zaplanowanych w ustawie budżetowej 143,5 mld zł wpływów z VAT.

Przedstawiciele resortu finansów zapowiadali, że kondycja budżetu będzie znacznie lepsza. Według nich deficyt w państwowej kasie w 2017 r. był poniżej 30 mld zł, co znaczy, że stanowił mniej niż połowę limitu zapisanego w ustawie. I to jest główny powód bardzo dobrego wyniku w całych finansach publicznych. Ale niejedyny. Samorządy po 11 miesiącach minionego roku miały 13,6 mld zł nadwyżki. Na koniec 2017 r. może stopnieć do kilku miliardów, ale i tak byłby to znacznie lepszy rezultat, niż planowano (spodziewano się 16,7 mld zł deficytu).

Ministerstwo Finansów na razie studzi optymizm, ale z naszych informacji wynika, że spodziewa się dziury w finansach państwa, regionów i sektora ubezpieczeń społecznych w przedziale 1,5–2 proc. PKB. Mamy dużą szansę na rekord. Od czasu zbierania statystyk (czyli od 1995 r.) najmniejszy deficyt mieliśmy w 2007 r. – 1,9 proc. PKB.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane