statystyki

Rząd nie musiał pożyczać, bo wziął miliardy z lokat

autor: Marek Chądzyński04.01.2018, 07:37; Aktualizacja: 04.01.2018, 08:25
57,4 mld zł MF miało na rachunkach budżetowych na koniec listopada.

57,4 mld zł MF miało na rachunkach budżetowych na koniec listopada.źródło: ShutterStock

Zaskórniak gromadzony przez resort finansów przez kilkanaście miesięcy w 2016 i 2017 r. przydał się w ostatnich miesiącach ubiegłego roku.

Na rachunkach budżetowych resort finansów miał pieniądze m.in. z wcześniej przeprowadzonych emisji obligacji. Zaskórniaki trzymane są na wypadek nieprzewidzianych problemów z płynnością budżetu. Zawsze rząd ma w odwodzie kilka miliardów złotych, ale w 2017 r., w związku z kilkumiesięcznym okresem nadwyżki budżetowej, padł rekord.

Na koniec czerwca na rządowych kontach było 85,1 mld zł. To, jak bardzo te pieniądze przydały się w drugiej części roku, widać już w oficjalnych rządowych statystykach. Ministerstwo Finansów sięgało po nie chętnie, bo od końca czerwca do końca listopada wartość tych środków zmalała o prawie 28 mld zł (rok wcześniej w tym samym okresie zaskórniak się powiększył o 3,1 mld zł). Tylko w listopadzie wykorzystało z tej puli niemal 7 mld zł.

Wykorzystanie pieniędzy z lokat pozwoliło ograniczyć emisje obligacji skarbowych, czyli powstawanie nowego długu. Ministerstwo wyraźnie ograniczyło swoją aktywność emisyjną w drugiej połowie roku. Efekty są widoczne w zestawieniu za 11 miesięcy 2017 r. (to ostatnie dostępne dane). Na przykład zadłużenie w obligacjach między styczniem a listopadem ubiegłego roku wzrosło o 29,7 mld zł. W tym samym okresie 2016 r. wzrost ten wynosił 61,6 mld zł. To oznacza, że MF jest na dobrej drodze, by wypełnić deklarację premiera Mateusza Morawieckiego z jego grudniowego exposé. Szef rządu powiedział, że dług publiczny w 2017 r. wzrośnie najmniej od 25 lat, „nie więcej niż o 5 mld zł”.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Jak zaoszczędzić miliardy złoty w Budżecie (2018-01-04 19:34) Zgłoś naruszenie 01

    ..Każdy z Nas kupując lek,przepisany kupuje w paczce po kilka „blistrów” leku jako komplet. Brak innej możliwości!---Często ,bardzo, bardzo często, wielu z pacjentów po tzw. początkowej dawce ,musi odstawić taki lek lub go zmienić po konsultacji z lekarzem ,gdyż nie toleruje przepisanego/tak zaleconego leku. Wystarczy wprowadzić obowiązek sprzedaży dawek pilotażowych (próbnych) – dopiero po ich zażyciu pacjent decydował by się/ był obowiązany do kupna leku w pełnym opakowaniu. Miliony zaoszczędzonych dopłat z budżetu . Brak zbędnych zalegających opakowań w apteczkach ,domowych -same ,same zyski!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane