statystyki

Rząd nie musiał pożyczać, bo wziął miliardy z lokat

autor: Marek Chądzyński04.01.2018, 07:37; Aktualizacja: 04.01.2018, 08:25
57,4 mld zł MF miało na rachunkach budżetowych na koniec listopada.

57,4 mld zł MF miało na rachunkach budżetowych na koniec listopada.źródło: ShutterStock

Zaskórniak gromadzony przez resort finansów przez kilkanaście miesięcy w 2016 i 2017 r. przydał się w ostatnich miesiącach ubiegłego roku.

Na rachunkach budżetowych resort finansów miał pieniądze m.in. z wcześniej przeprowadzonych emisji obligacji. Zaskórniaki trzymane są na wypadek nieprzewidzianych problemów z płynnością budżetu. Zawsze rząd ma w odwodzie kilka miliardów złotych, ale w 2017 r., w związku z kilkumiesięcznym okresem nadwyżki budżetowej, padł rekord.

Na koniec czerwca na rządowych kontach było 85,1 mld zł. To, jak bardzo te pieniądze przydały się w drugiej części roku, widać już w oficjalnych rządowych statystykach. Ministerstwo Finansów sięgało po nie chętnie, bo od końca czerwca do końca listopada wartość tych środków zmalała o prawie 28 mld zł (rok wcześniej w tym samym okresie zaskórniak się powiększył o 3,1 mld zł). Tylko w listopadzie wykorzystało z tej puli niemal 7 mld zł.

Wykorzystanie pieniędzy z lokat pozwoliło ograniczyć emisje obligacji skarbowych, czyli powstawanie nowego długu. Ministerstwo wyraźnie ograniczyło swoją aktywność emisyjną w drugiej połowie roku. Efekty są widoczne w zestawieniu za 11 miesięcy 2017 r. (to ostatnie dostępne dane). Na przykład zadłużenie w obligacjach między styczniem a listopadem ubiegłego roku wzrosło o 29,7 mld zł. W tym samym okresie 2016 r. wzrost ten wynosił 61,6 mld zł. To oznacza, że MF jest na dobrej drodze, by wypełnić deklarację premiera Mateusza Morawieckiego z jego grudniowego exposé. Szef rządu powiedział, że dług publiczny w 2017 r. wzrośnie najmniej od 25 lat, „nie więcej niż o 5 mld zł”.


Pozostało jeszcze 53% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Jak zaoszczędzić miliardy złoty w Budżecie (2018-01-04 19:34) Zgłoś naruszenie 01

    ..Każdy z Nas kupując lek,przepisany kupuje w paczce po kilka „blistrów” leku jako komplet. Brak innej możliwości!---Często ,bardzo, bardzo często, wielu z pacjentów po tzw. początkowej dawce ,musi odstawić taki lek lub go zmienić po konsultacji z lekarzem ,gdyż nie toleruje przepisanego/tak zaleconego leku. Wystarczy wprowadzić obowiązek sprzedaży dawek pilotażowych (próbnych) – dopiero po ich zażyciu pacjent decydował by się/ był obowiązany do kupna leku w pełnym opakowaniu. Miliony zaoszczędzonych dopłat z budżetu . Brak zbędnych zalegających opakowań w apteczkach ,domowych -same ,same zyski!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane