statystyki

Gronicki: Działanie MF nie szkodzi polityce NBP

autor: Marek Chądzyński03.01.2018, 07:53; Aktualizacja: 03.01.2018, 09:17
euro, pieniądze, monety

Umocnienie złotego ma też pozytywny wpływ na poziom długuźródło: ShutterStock

Działanie MF nie szkodzi polityce NBP. Gdy Rada Polityki Pieniężnej nie chce podnosić stóp procentowych, umocnienie złotego jest jedynym sposobem, by zatrzymać wzrost inflacji – mówi Mirosław Gronicki.

Ministerstwo Finansów pod koniec roku sprzedawało waluty, by pozyskać złote na finansowanie krajowych potrzeb pożyczkowych. Czy to jest działanie racjonalne?

Wszystko jest uzależnione od aktualnych potrzeb. A co do skutków ubocznych, to taka operacja, jaką MF przeprowadziło pod koniec roku, wzmocniła złotego. Co zmniejszyło wartość długu zagranicznego w przeliczeniu na złote. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że w 2016 r. mieliśmy wyjątkowo słabego złotego, więc jeśli udało się go wzmocnić w 2017 r., to dobrze. Nie widzę żadnych problemów, to dość typowe działanie MF.

No ale przez umocnienie złotego NBP nie będzie miał zysku i niczego nie wpłaci do budżetu w tym roku.

Sytuacja w budżecie jest przyzwoita, dochody podatkowe są wysokie. Wpływy z VAT w 2017 r. były wyższe niż w 2016 r. Można więc „odpuścić” zysk NBP. Poza tym złoty się wzmacniał stopniowo przez cały 2017 r. i działanie ministerstwa w ostatnich tygodniach nie miało większego znaczenia.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane