statystyki

Gronicki: Działanie MF nie szkodzi polityce NBP

autor: Marek Chądzyński03.01.2018, 07:53; Aktualizacja: 03.01.2018, 09:17
euro, pieniądze, monety

Umocnienie złotego ma też pozytywny wpływ na poziom długuźródło: ShutterStock

Działanie MF nie szkodzi polityce NBP. Gdy Rada Polityki Pieniężnej nie chce podnosić stóp procentowych, umocnienie złotego jest jedynym sposobem, by zatrzymać wzrost inflacji – mówi Mirosław Gronicki.

Ministerstwo Finansów pod koniec roku sprzedawało waluty, by pozyskać złote na finansowanie krajowych potrzeb pożyczkowych. Czy to jest działanie racjonalne?

Wszystko jest uzależnione od aktualnych potrzeb. A co do skutków ubocznych, to taka operacja, jaką MF przeprowadziło pod koniec roku, wzmocniła złotego. Co zmniejszyło wartość długu zagranicznego w przeliczeniu na złote. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że w 2016 r. mieliśmy wyjątkowo słabego złotego, więc jeśli udało się go wzmocnić w 2017 r., to dobrze. Nie widzę żadnych problemów, to dość typowe działanie MF.

No ale przez umocnienie złotego NBP nie będzie miał zysku i niczego nie wpłaci do budżetu w tym roku.

Sytuacja w budżecie jest przyzwoita, dochody podatkowe są wysokie. Wpływy z VAT w 2017 r. były wyższe niż w 2016 r. Można więc „odpuścić” zysk NBP. Poza tym złoty się wzmacniał stopniowo przez cały 2017 r. i działanie ministerstwa w ostatnich tygodniach nie miało większego znaczenia.


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane