Majątek 500 najbogatszych ludzi na świecie urósł w 2017 r. o 913 mld dol. Sięga obecnie 5348,9 mld dol. – wynika z listy stworzonej przez agencję informacyjną Bloomberg. Najbogatsi wzrost zawdzięczają przede wszystkim dobrej koniunkturze giełdowej. W górę poszły akcje ich spółek (w znaczącej części najzamożniejsi mieszkańcy naszej planety to twórcy dużych korporacji).

ikona lupy />
Dziennik Gazeta Prawna
Z czwartego na pierwsze miejsce awansował w 2017 r. Jeff Bezos, twórca Amazonu. Firma, która startowała jako księgarnia internetowa, sprzedaje dziś w internecie także artykuły wyposażenia domowego czy żywność. Produkuje również filmy, które dystrybuuje we własnym serwisie. Jej wartość rynkowa zdecydowanie przekracza pół biliona dolarów. Dzięki jej wzrostowi Bezos jest też numerem jeden pod względem wzrostu wartości majątku. Wyprzedza Hui Ka Yana, szefa firmy deweloperskiej China Evergrande Group, którego majątek urósł w kończącym się roku o 25,9 mld dol., do 33,3 mld (co daje mu 26. lokatę na liście najbogatszych).
Żeby znaleźć się w pięćsetce Bloomberga, trzeba dysponować majątkiem netto o wartości przekraczającej nieco 4 mld dol. Na liście nie znalazł się żaden Polak. Najbogatszych Polaków, Dominikę i Sebastiana Kulczyków, „Forbes” „wycenia” na 3,6 mld dol. Nie licząc Rosjan, najzamożniejszym przedstawicielem naszego regionu jest Petr Kellner. Dysponujący 12,8 mld dol. Czech, któremu przybyło w 2017 r. niespełna 1,5 mld dol., zamyka pierwszą setkę.