„Kupuj polskie”. Dlaczego patriotyzm gospodarczy jest pozbawiony sensu

autor: Sebstian Stodolak17.12.2017, 09:00
Czym jest patriotyzm gospodarczy?

Czym jest patriotyzm gospodarczy?źródło: ShutterStock

Gospodarczy patriotyzm to piękna postawa. Dopóki nie zaczniemy realizować jej w praktyce. Wtedy może zaszkodzić.

wróć do artykułu

KioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowa
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:MAGAZYN Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (31)

  • Bosfor(2018-09-17 15:45) Zgłoś naruszenie 00

    To jest artykuł czy blog?? Dziennikarz piszący "Morawiecki mądrząc się".. lekko żenujące. Poza tym sorry ale czuć , że gazetą zarządza niemiecki kapitał...

    Odpowiedz
  • siema(2017-12-19 20:45) Zgłoś naruszenie 00

    Jest większa szansa, że polska firma płaci podatki w Polsce niż zagraniczna.

    Odpowiedz
  • Iwona(2017-12-19 11:19) Zgłoś naruszenie 00

    Autor mocno się napracował. Szkoda tylko z na marne. Większych bzdur dawno nie czytałam. Najpierw pisze "polskie pochodzenie produktu jest trzecim najczęściej wskazywanym kryterium zakupowym (46 proc.) – po cenie (81 proc.) i jakości (76 proc.)" Po czym "postawa „kupuję polskie produkty”, jeśli jest realizowana w praktyce, marginalizuje znaczenie jakości i ceny". Cena i jakość na pewno nie zostanie zmarginalizowana. A już na pewno nie cena w cały czas jeszcze niebogatej Polsce. A lepiej dać zarobić swoim niż obcym. Dlaczego taki np. Lidl ukrywa kraj i miejsce pochodzenia swoich towarów? To samo Kaufland. Jest tylko adres dystrybutora. Oni wiedzą, że Polacy jeszcze nie daj Boże kupiliby swoje produkty a tak są zdezinformowani. Taka np. Korea nigdy nie miałaby swoich wielkich marek samochodowych czy elektronicznych gdyby nie wsypywanie pieniędzy w ich rozwój przez długi czas po ich powstaniu. To brednie, że kraj nie może wspierać swoich marek. Jest to strategia gospodarcza nastawiona na rozwój kraju i jego dobrobyt. Niemcy, Francuzi też dobrze o tym wiedzą.

    Odpowiedz
  • marco(2017-12-19 11:18) Zgłoś naruszenie 00

    "...Jeden z takich patriotów, poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Gonciarz, zaproponował nawet w listopadzie, by na paragonach polskich produktów umieszczać obligatoryjnie wyraźną informację o ich pochodzeniu. Żeby ludzie wiedzieli, co wybrać, gdyby mieli wątpliwości. Ekonomiczna mądrość spływa na posła najwyraźniej od samego premiera Mateusza Morawieckiego..." Gdyby autor artykułu był takim znawcą w temacie za jakiego się uważa to wiedziałby, że na paragonach w Irlandii sa koniczynki, które świadcza jakie produkty sa produkowane w Irlandii. Nie wysmiewałby się w tedy z pomysłu posła Gonciarza. A skąd ekonomiczna mądrość spłynęła na autora tekstu? Pewnie urwała się z choinki.

    Odpowiedz
  • Bylylibek(2017-12-18 12:09) Zgłoś naruszenie 122

    Brzmi jak wywody początkującego korwinisty Też kiedyś w to wierzyłem, ale to bzdura. Niemcy pod koniec 19 wieku wybiły się dzięki protekcjonizmowi, tak samo Japonia , Korea. Też w kiedyś to wierzyłem w mityczny wolny rynek którego oczywiście nigdy nie było, ale to jest po prostu naiwne w świecie UE gdzie bogate państwa dbają tylko i wyłącznie o własne interesy wciskając biedakom bajki o wolnym rynku. Na całe szczęście tacy jak ty nie są u władzy i trzeba się z tego cieszyć

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • rolnik na dolinie(2017-12-18 09:31) Zgłoś naruszenie 23

    wszystko sie zgadza tylko nie ceny polak woli wyrzucic niz obnizyc cene mam na to przyklad jablek ale nie opisze szkoda czasu

    Odpowiedz
  • MC(2017-12-17 21:30) Zgłoś naruszenie 201

    Ciekawe, że Autor pomija przykład rozwoju gospodarczego Korei Południowej i Japonii. Nie istniał tam wolny rynek i całkowite otwarcie na obcy kapitał. Ale jeżeli fakty nie pasują do naszej tezy to je pomińmy. Będzie łatwiej.

    Odpowiedz
  • Common sense(2017-12-17 20:35) Zgłoś naruszenie 710

    Niestety, komentarze pokazują, że statystyczny Polak, nie śledzi uważnie tego, co dzieje się w gospodarce, nie mówiąc już nawet o szerszym kontekscie. Wszystko sprowadzane jest do sąsiada piekarza, ewentualnie parę uwag pod adresem autora. Żenujące.

    Odpowiedz
  • Borsa(2017-12-17 20:32) Zgłoś naruszenie 165

    Kto ci za to zapłacił? Czy sądzisz że jesteśmy głupsi od ciebie i twoich mocodawców? Chcesz nam wciskać już niemiecką tandetę ?

    Odpowiedz
  • on dd(2017-12-17 18:43) Zgłoś naruszenie 162

    Bełkot

    Odpowiedz
  • Jacek(2017-12-17 18:03) Zgłoś naruszenie 212

    Autor zapomniał lub nie chciał pamiętać o pracownikach jesli kupuję produkt z pobliskiej piekarni lub mleczarni a nie importowany zvdaleka to wspieram rodzimego producenta, ktory zazwyczaj zatrudnia miejscowych ludzi. To jest patriotyzm lokalny i on jest istotny

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Królik(2017-12-17 17:33) Zgłoś naruszenie 164

    Zmarnowane 5 minut życia.

    Odpowiedz
  • Elv(2017-12-17 15:47) Zgłoś naruszenie 103

    Może ktoś polecić jakiegoś dobrego onkologa? Po przeczytaniu tego artykuły będzie mi potrzebny.

    Odpowiedz
  • BB (2017-12-17 15:34) Zgłoś naruszenie 90

    Wiele artykułów zagranicznych ma polskie odpowiedniki. Wiele kupujemy ze względu na niską cenę. Nie polecam np chińskich prezerwatyw..................

    Odpowiedz
  • Ula(2017-12-17 13:59) Zgłoś naruszenie 283

    Szwajcarzy w pierwszej kolejności kupują szwajcarskie produkty, Niemcy niemieckie, Francuzi francuskie, oczywiście te dobrej jakości.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Marcin(2017-12-17 13:29) Zgłoś naruszenie 46

    Ok.

    Odpowiedz
  • gość(2017-12-17 13:16) Zgłoś naruszenie 294

    i władzę też lepiej poszukać wśród innych nacji... Pane S.! już to przerabialiśmy!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Kpiarz (2017-12-17 13:12) Zgłoś naruszenie 426

    Artykuł strasznie zakręcony. I pomimo że jestem ekonomistą wiem jedno. Jeżeli kupię u polskiego rolnika to on będzie miał pieniądze i kupi coś u mnie. Chińczyk tu nie przyjedzie i nic u mnie nie kupi.!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Sławek(2017-12-17 12:30) Zgłoś naruszenie 129

    Powinno się kupować najlepsze jakościowo, bo teraz wszystko co się sprzedaje to już są towary nawet nie 3 gatunku, ale Bóg wie jakiego. W marketach leżą popsute, zgnile, wysuszone produkty a cena z kosmosu. A jak ludzie to kupują, to oni to sprzedają. Kupowanie jakościowego towaru stymuluje do działania, a nie bo Polskie. Myślcie ludzie

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz