Główny ekonomista ZUS o skutkach likwidacji 30-krotności: Rozwarstwienie emerytur, arbitraż, dualizm na rynku pracy

autor: Grzegorz Osiecki04.12.2017, 07:26; Aktualizacja: 04.12.2017, 15:22
Od dawna rynek pracy choruje na zjawisko arbitrażu. Próby uszczelnienia są stale podejmowane, ale niewystarczające.

Od dawna rynek pracy choruje na zjawisko arbitrażu. Próby uszczelnienia są stale podejmowane, ale niewystarczające.źródło: ShutterStock

- Tegoroczny noblista Richard Thaler dowodzi, że wystarczy zaledwie szturchnięcie, by ludzie podejmowali jakąś decyzję. Taki lekki impuls już spowodował, że wiele osób zastanawia się nad optymalizacją podatkowo-składkową - mówi Paweł Wojciechowski, główny ekonomista ZUS.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (13)

  • Voxveritas(2017-12-04 15:56) Zgłoś naruszenie 171

    A wystarczy zlikwidować przywileje emerytalne wszelkie i wprowadzić jedną równą składkę, płaconą przez równie długi okres dla wszystkich z gwarancją Podstawowej Bazowej Emerytury równej dla wszystkich. Pozwolić pozostałe pieniądze inwestować wszystkim wedle uznania. Przypominam że system emerytalny w Polsce jest repartycyjny, zatem jest mechanizmem populacyjnego odtworzenia, czyli dzisiejsi pracujący płacą aktualnym emerytom. Nikt niczego nie odłożył i nie odkłada w tym systemie, kapitałowość rejestrowanych składek ma charakter fikcji a nawet kłamstwa publicznego, mianowicie za lat 30 lub 40 przyszli władcy z nowych pokoleń dojdą do wniosku, że w wyniku długoletniego publicznego oszustwa, nie są nic winni emerytom i nie będą opłacać niebotycznych składek a w rzeczywistości coraz wyższych podatków celowych. Zobaczymy co wtedy zrobią ci emeryci co nie odprowadzali składek wcale np. sędziowie, prokuratorzy, lub ci co płacili krótko i mało, rolnicy, górnicy, policja, wojsko. Kogo wtedy będziecie pozywać? System repartycyjny to sprawiedliwa umowa społeczna, która nie może być jak dzisiaj patologią absurdu, dzielącą społeczeństwo na cwane kasty i idiotów płacących składki. Składki nie mogą być zależne od wielkości płac, bo są elementem kombinacji i szalbierstwa na umowach o pracę, oszustw na zwolnieniach lekarskich, oraz w ostateczność prowadzą do patologi fundowania przez społeczeństwo najpierw wysokich składek a następnie emerytur, urzędnikom i służebnikom wszelkiej maści podłączonym pod koryta i wysługującym rządzącym na ogół wbrew społeczeństwu.

    Odpowiedz
  • qwerty(2017-12-04 09:07) Zgłoś naruszenie 1211

    Rozwarstwienie emerytur złe, ale rozwarstwienie składek emerytalnych już dobre ? Czysty komunizm i lewactwo

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy --nie zgadam się!(2017-12-04 10:47) Zgłoś naruszenie 913

    ....Bzdura.Po pierwsze, mamy już dzieki Liberałom mamy system kapitalowy a więc Nikt nie dostanie z powrotem więcej niż wplaci!!! więc co ZUS ma stracić? a ponadto wielu podobnie jak zwykli robotnicy emerytur nie dozyje więc ZUS raczej zyska! Po drugie:Cały problem z POdnoszeniem wieku emerytalnego wziął się z tego że cwaniaki na STOLCACH głownie Ci popierający PO nie płaciły całych składek ZUS od swoich niebotycznych dochodów a potem zdając sobie sprawę, że na emeryturze dostaną z ZUS u grosze chcieli być do swoich stołków przyklejeni dożywotnio. No ale przegrali i trzeba beknąć PiS ma całkowitą racje znosząc górny limit składek ZUS u. To Oni stworzyli nam system kapitałowy i co sobie teraz uzbierają będzie wg twórców czyli PO -właśnie rzekomo zwracane IM -więc w czym problem ,płacą to uzbierają ,nie płacili ,nie uzbierają ,o ile zdążą już uzbierać..hahahaa

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • max(2017-12-04 09:13) Zgłoś naruszenie 85

    CYT" dziś mamy większe dochody, w przyszłości większe wydatki".Uważam,że nie będzie większych wydatków,ponieważ w Polsce obowiązuje zasada SOLIDARYZMU SPOŁECZNEGO?

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy --nie zgadam się!(2017-12-04 10:45) Zgłoś naruszenie 59

    Bzdura.Po pierwsze, mamy już dzieki Liberałom mamy system kapitalowy a więc Nikt nie dostanie z powrotem więcej niż wplaci!!! więc co ZUS ma stracić? a ponadto wielu podobnie jak zwykli robotnicy emerytur nie dozyje więc ZUS raczej zyska! Po drugie:Cały problem z POdnoszeniem wieku emerytalnego wziął się z tego że cwaniaki na STOLCACH głownie Ci popierający PO nie płaciły całych składek ZUS od swoich niebotycznych dochodów a potem zdając sobie sprawę, że na emeryturze dostaną z ZUS u grosze chcieli być do swoich stołków przyklejeni dożywotnio. No ale przegrali i trzeba beknąć PiS ma całkowitą racje znosząc górny limit składek ZUS u. To Oni stworzyli nam system kapitałowy i co sobie teraz uzbierają będzie wg twórców czyli PO -właśnie rzekomo zwracane IM -więc w czym problem ,płacą to uzbierają ,nie płacili ,nie uzbierają ,o ile zdążą już uzbierać..hahahaa

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • remm(2017-12-04 18:14) Zgłoś naruszenie 50

    Rząd wykonuje rozpaczliwe gesty żeby pozyskać pieniądze " na dziś, już ,natychmiast" nie zastanawiając się nad skutkami w przyszlości dla budżetu państwa. Po nas choćby potop?

    Odpowiedz
  • Brawo socjaliści(2017-12-04 15:06) Zgłoś naruszenie 30

    ma ten specjalista z ZUSu rację - co by teraz PIS nie zrobił, to niesmak pozostał. Prawnicy i księgowi rozpoznają temat. Teraz w grę wchodzi agresywna optymalizacja przez spółki zagraniczne, tak by dochodu nie było w Polsce. Albo samozatrudnienie na minimalnym ZUSie, reszta w nieruchomości, kredyty w koszty

    Odpowiedz
  • księgowy(2017-12-05 07:48) Zgłoś naruszenie 00

    Szanowni Państwo, dla mnie liczy się jeden efekt na dziś. Mój 22 letni syn rozpoczyna dorosłe życie wiec odkłada na SWOJĄ EMERYTURĘ, KTÓRA TO JEST DZIEDZICZNA, KAPITALIZOWANA I OPROCENTOWANA. NIE ODKŁADA NA NICZYJĄ TYLKO SWOJĄ. POLITYCY MIELI 30 LAT BY ZAKOPAĆ DZIURĘ A ONA JEST JESZCZE WIĘKSZĄ. To się nigdy nie skończy. Prowadzę firmę 25 lat i gdybym tak zarządzał to zbankrutował bym po roku. Moim zdaniem powinno być opłacane minimum procentowe z pensji, nic komu co formy zatrudnienia bo świadomie wiem ile dostane jak tyle a tyle zapłące. Ale najważniejsze, nie mogę dostać mniej niż wpołąciłem a jak zejde z tego świata to moja rodzina dostanie kapitał. I tyle. Na świecie to działa a u nas nie możemy się wygrzebać. O przywilejach szkoda gadać, trzeba z tym skończyć. Ostatniego grudnia odchodzi na emeryturę mój serdeczny kolega, super gość , wysoki ranga strażak, ma 50 lat , wiedzę , kondycje i bardzo dobre wyniki. Zero zusu przez 25 lat pracy, wszystko budżet , emerytura 6,5 tyś netto. Nie może jeszcze pracować?. Jako konsultant w biznesie doradzam wszystkim uciekać z ZUS, płacić minimalnie i odkładać bo wtedy pracują dla nas nasze pieniądze.a co najważniejsze są dziedziczne. Przy odkładaniu 400 (sic)! zł przez 30 lat, oprocentowanie 6%, daje kwotę 400 tyś, dzieląc to na 20 lat daje 1680 zł netto emerytury. Przy kwocie aktualnych składek (użyłem kwot dla emerytalne i rentowe - 709zł) kwota wynosi ponad 700 tyś ,a emerytura 2,9 tyś. A jak nie dożyje to zostaje w rękach rodziny a nie KONFISKUJE państwo. Życzę wszystkim aby przy następnych wyborach uczynili z tego postulat numer jeden. Nie podpisujcie żadnej kandydatury, żadnej aż nie będzie zagwarantowane dziedziczenie w pełnej kwocie zapłaconych składek uwzględniając inflację. pozdrawiam i życzę wesołych świąt.

    Odpowiedz
  • Jaa(2017-12-04 19:50) Zgłoś naruszenie 00

    No tak najlepiej podnieść opodatkowanie, ale rozumiem że w przypadku straty ZUS i US będą oddawały pieniądze przedsiębiorcy...

    Odpowiedz