statystyki

Opłaty za wodę podtopią przedsiębiorców

autor: Urszula Mirowska-Łoskot29.11.2017, 07:36; Aktualizacja: 29.11.2017, 08:40
Za kranówkę, której używamy w domu, nie zapłacimy więcej. Ale podrożeć może wiele innych produktów.

Za kranówkę, której używamy w domu, nie zapłacimy więcej. Ale podrożeć może wiele innych produktów.źródło: ShutterStock

Za kranówkę, której używamy w domu, nie zapłacimy więcej. Ale podrożeć może wiele innych produktów. Taki będzie efekt proponowanych stawek opłat za usługi wodne. Nad projektem rozporządzenia w tej sprawie kończy właśnie prace Ministerstwo Środowiska. Przepisy mają wejść w życie za miesiąc, 1 stycznia 2018 r.

Resort określił w nich opłaty za wodę – zmienne (które już są) i stałe (całkowicie nowe). Ministerstwo proponuje, aby do 31 grudnia 2019 r. obowiązywały maksymalne taryfy stałe: 500 zł za 1 m sześc. za pobór wód podziemnych i 250 zł za pobór wód powierzchniowych.

– Nie wiadomo, dlaczego od 1 stycznia 2018 r. do 31 grudnia 2019 r. mają obowiązywać stawki na najwyższym możliwym poziomie – zastanawia się Dominik Gajewski, radca prawny, ekspert Konfederacji Lewiatan. – Wysokie stawki za wodę dotkną wiele branż – ostrzega.

Niepokojące wyliczenia przedstawiają w uwagach do projektu m.in. firmy włókiennicze, przemysł chemiczny, producenci opon, farb i klejów, leków, zakłady cementowe, rolnicy i wiele innych.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane