statystyki

Jak nie stracić rękojmi przy zakupie lokalu od komornika

autor: Marcin Nagórek02.12.2017, 07:30
Jak wynika z informacji zawartych w liście, czytelnik złożył rękojmię, która w oparciu o art. 962 kodeksu postępowania cywilnego (dalej: k.p.c.) wynosi jedną dziesiątej części sumy oszacowania.

Jak wynika z informacji zawartych w liście, czytelnik złożył rękojmię, która w oparciu o art. 962 kodeksu postępowania cywilnego (dalej: k.p.c.) wynosi jedną dziesiątej części sumy oszacowania.źródło: ShutterStock

Chciałem nabyć w licytacji komorniczej lokal usługowy. Wpłaciłem kilkanaście tysięcy złotych rękojmi. Na wpłatę brakujących 180 tys. zł komornik wyznaczył mi termin 14 dni. Ja jednak nie mam tych pieniędzy, bo z zapłatą należności opóźniają się moi kontrahenci (spodziewam się ich za 1–2 miesiące). Czy mogę stracić rękojmię? Nie ma w tym przecież mojej winy, a nikt mnie nie poinformował, co powinienem zrobić.

Brak winy przedsiębiorcy nie ma tu znaczenia prawnego, ale powinien on niezwłocznie złożyć wniosek o wydłużenie terminu na zapłatę. Z tym że komornik może przedłużyć go tylko o miesiąc.

Jak wynika z informacji zawartych w liście, czytelnik złożył rękojmię, która w oparciu o art. 962 kodeksu postępowania cywilnego (dalej: k.p.c.) wynosi jedną dziesiątej części sumy oszacowania. Następnie wygrał przetarg i uzyskał tzw. przybicie.

Zgodnie zaś ze znowelizowanym przepisem art. 967 k.p.c. – po uprawomocnieniu się postanowienia o przybiciu komornik wzywa licytanta, który je uzyskał (czyli nabywcę), aby w ciągu dwóch tygodni od otrzymania wezwania złożył na rachunek depozytowy MF cenę nabycia z potrąceniem rękojmi. Stosownie do treści art. 969 par. 1 k.p.c., jeżeli nabywca nie wykonał w terminie warunków licytacyjnych co do zapłaty ceny, traci rękojmię, a skutki przybicia wygasają. Co istotne, z żadnej z tych regulacji nie wynika, aby miały przy tym znaczenie okoliczności względnie przyczyny braku zapłaty całej kwoty. Jak wskazano m.in. w postanowieniu Sądu Okręgowego w Częstochowie z 8 czerwca 2017 r. (sygn. akt VI Cz 613/17): „(...) Sąd, nakazując ściągnięcie rękojmi nie bada okoliczności będących przyczyną nieuiszczenia ceny nabycia, a tym samym nie ustala, czy działanie nabywcy było zawinione”.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • ocokaman(2017-12-02 08:59) Zgłoś naruszenie 40

    po drugim akapicie przestałem czytać, przepraszam ale zajechało mi faktem a podobno prawnicza to gazeta. Od kiedy komornik wyznacza termin 14 dni i go przedłuża? Sąd nadzorujący egzekucję z nieruchomości robi to po udzieleniu przybicia. Wprowadzacie ludzi w błąd już na starcie. Dalej nie warto czytac

    Odpowiedz
  • ocokaman(2017-12-02 09:23) Zgłoś naruszenie 00

    zwracam honor ;) ominęła mnie ta zmiana

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane