statystyki

Konflikty w spółkach Temida rozwiązuje stosunkowo szybko

autor: Martyna Kunke28.11.2017, 09:02; Aktualizacja: 28.11.2017, 10:30
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Drugą najczęstszą płaszczyzną sporów wspólników obejmującą aż 30 proc. przeanalizowanych spraw jest sprawowanie władzy w spółce. Do tej grupy zaliczono sprawy dotyczące: konfliktów kompetencyjnych, konfliktów w organach spółki oraz nieporozumienia na linii zarząd – wspólnicy.źródło: ShutterStock

Podział zysku i dopłat, ustalenie finansowych warunków sprzedaży i umorzenie udziałów – o te i inne finansowe kwestie najczęściej spierają się wspólnicy spółek, kiedy decydują się stanąć na drodze sądowej. Prawnicy z kancelarii PragmatIQ szczegółowo przeanalizowali ponad 300 orzeczeń sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych, które zapadły w latach 2013–2016. Wnioski są interesujące nie tylko dla przedsiębiorców poszukujących sposobu na rozwiązanie konfliktu w spółce, lecz także dla osób dopiero planujących założenie biznesu.

Początki działalności każdej spółki wyglądają zazwyczaj podobnie: pomiędzy wspólnikami panuje zgoda, wzajemne zaufanie i optymizm spowodowany wizją dobrze prosperującego biznesu. Trudno jest im sobie wówczas wyobrazić, że za kilka lat atmosfera może być zupełnie inna. Duże pieniądze czy niepowodzenia mogą doprowadzić do sporu pomiędzy wspólnikami. W części przypadków do rozwiązania konfliktu w podmiocie wystarczy odpowiednie sformułowanie umowy spółki i wprowadzenie jasnych zasad jej funkcjonowania. Niektóre z konfliktów są jednak na tyle poważne, że jedna ze stron decyduje się prędzej czy później na skierowanie sprawy do sądu. Los wspólnika, a czasem nawet całej spółki jest wówczas uzależniony od wyroku sądu.

Zdecydowaliśmy się zatem zbadać, w jaki sposób kształtuje się praktyka orzecznicza sądów w sprawach związanych ze sporami w spółkach. W tym celu prawnicy naszej kancelarii przeanalizowali ponad 300 orzeczeń sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych, które zapadły w latach 2013–2016 w sprawach związanych z: zaskarżaniem uchwał zgromadzenia wspólników lub walnego zgromadzenia, wyłączeniem wspólnika ze spółki, rozwiązaniem spółki i udostępnianiem wspólnikowi dokumentów podmiotu. Analizując orzeczenia, staraliśmy się odpowiedzieć na pytania, jakie może zadawać sobie wspólnik, który rozważa skierowanie do sądu sprawy związanej ze sporem.

O co kłócą się wspólnicy w sądach

O co kłócą się wspólnicy w sądach

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane