statystyki

Incydenty do raportu: Cyberbezpieczeństwo ma być obowiązkiem, a nie zaledwie dobrą wolą firm

autor: Sylwia Czubkowska28.11.2017, 07:31; Aktualizacja: 28.11.2017, 09:06
Realne zagrożenia w wirtualnej przestrzeni

Realne zagrożenia w wirtualnej przestrzeniźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Nowa ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa uznaje, że jego zapewnienie ma być obowiązkiem, a nie zaledwie dobrą wolą firm.

W regulacjach przygotowanych przez Ministerstwo Cyfryzacji pojawia się nowa kategoria firm – „operatorzy usług kluczowych”, którzy mają obowiązkowo zadbać o siebie i swoich klientów. Operatorami tymi są firmy z sześciu sektorów: energetycznego, transportowego, służby zdrowia, bankowości i infrastruktury finansowej, dostawców wody oraz infrastruktury cyfrowej. To kilkadziesiąt tysięcy mniejszych i większych podmiotów w całym kraju, na które zostaną nałożone nowe obowiązki: identyfikacji, klasyfikacji i raportowania incydentów bezpieczeństwa.

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji w oficjalnym piśmie do resortu cyfryzacji podkreśla, że opory telekomów budzą „bardzo szerokie uprawnienia CSIRT-ów (rządowych zespołów szybkiego reagowania na incydenty komputerowe – red.) w zakresie możliwości żądania od operatorów telekomunikacyjnych udostępnienia informacji dotyczących ich działalności, a także przyznania organom nadzoru prawa do wydawania wiążących zaleceń”. Jak tłumaczy PIIT, wprowadzenie takich rozwiązań może w istotny sposób ograniczać swobodę działalności gospodarczej.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane