statystyki

Incydenty do raportu: Cyberbezpieczeństwo ma być obowiązkiem, a nie zaledwie dobrą wolą firm

autor: Sylwia Czubkowska28.11.2017, 07:31; Aktualizacja: 28.11.2017, 09:06
Realne zagrożenia w wirtualnej przestrzeni

Realne zagrożenia w wirtualnej przestrzeniźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Nowa ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa uznaje, że jego zapewnienie ma być obowiązkiem, a nie zaledwie dobrą wolą firm.

W regulacjach przygotowanych przez Ministerstwo Cyfryzacji pojawia się nowa kategoria firm – „operatorzy usług kluczowych”, którzy mają obowiązkowo zadbać o siebie i swoich klientów. Operatorami tymi są firmy z sześciu sektorów: energetycznego, transportowego, służby zdrowia, bankowości i infrastruktury finansowej, dostawców wody oraz infrastruktury cyfrowej. To kilkadziesiąt tysięcy mniejszych i większych podmiotów w całym kraju, na które zostaną nałożone nowe obowiązki: identyfikacji, klasyfikacji i raportowania incydentów bezpieczeństwa.

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji w oficjalnym piśmie do resortu cyfryzacji podkreśla, że opory telekomów budzą „bardzo szerokie uprawnienia CSIRT-ów (rządowych zespołów szybkiego reagowania na incydenty komputerowe – red.) w zakresie możliwości żądania od operatorów telekomunikacyjnych udostępnienia informacji dotyczących ich działalności, a także przyznania organom nadzoru prawa do wydawania wiążących zaleceń”. Jak tłumaczy PIIT, wprowadzenie takich rozwiązań może w istotny sposób ograniczać swobodę działalności gospodarczej.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane