statystyki

Sierant: Każdy szczęściu dopomoże, każdy dzisiaj wygrać może!

autor: Artur Sierant27.11.2017, 07:41; Aktualizacja: 27.11.2017, 08:39

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Zwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy Silesia One zdecydowało w czerwcu o emisji akcji serii E w trybie prawa poboru. Szokujący może być współczynnik poboru, jedna stara akcja upoważnia do objęcia 90 (dziewięćdziesięciu!) nowych. Jako dzień przyznania prawa poboru wskazano 1 września. Zgodnie z obowiązującym od lat cyklem rozliczeniowym T+2 akcjonariusze powinni nabyć prawa poboru 30 sierpnia. Napisałem „powinni”, bo minął 30 sierpnia, a spółka nie opublikowała żadnego komunikatu w tej sprawie. Dopiero w połowie października Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych zarejestrował prawa poboru nowych akcji i poinformował o podjęciu stosownej uchwały. Spółka nie opublikowała żadnego komunikatu.

Czepiam się? To może jeszcze coś takiego: 30 sierpnia zawarto umowę z EBC Solicitors o wprowadzeniu akcji serii E do obrotu na Newconnect, zaś 13 października umowę z Polskim Domem Maklerskim na oferowanie akcji w ofercie publicznej. I to już wszystkie opublikowane raporty dotyczące emisji. Jedynie w raporcie okresowym z 14 listopada z danymi za III kwartał można było znaleźć dwa zdania: „Na dzień sporządzenia niniejszego raportu prowadzona jest publiczna oferta sprzedaży akcji serii E. W dniu 9 listopada 2017 r. Spółka udostępniła do publicznej wiadomości memorandum informacyjne”.

Zgodnie z harmonogramem oferty, który ściągnąłem ze strony biura maklerskiego... zapisy na akcje rozpoczęto 16 listopada, a zakończono 24 listopada. Tak, proszę państwa! Spółka przeprowadziła emisję, która całkowicie rozwadnia dotychczasowych akcjonariuszy (jeden do 90) i tak właściwie ich o tym nie poinformowała. Pierwszy raz spotkałem się z taką sytuacją.

Zgodnie z załącznikiem nr 3 do regulaminu alternatywnego obrotu (ASO) emitenci muszą przekazywać w formie raportów bieżących podsumowanie oferty Silesia One oraz informację o zarejestrowaniu zmiany kapitału w KRS. Zakończenie oferty przewidziano na 5 grudnia, wtedy możemy spodziewać się jej podsumowania. Później ukaże się informacja o zarejestrowaniu podwyższenia kapitału w KRS. Regulacje ASO nie wymagają natomiast informacji dotyczących planowanej emisji. Podobnie ustawa o ofercie publicznej, która nakazuje, aby w przypadku małych ofert (do 2,5 mln euro) emitent udostępnił do publicznej wiadomości memorandum informacyjne na stronach internetowych spółki oraz biura maklerskiego. Najlepiej przed rozpoczęciem oferty. Standardowo spółki informują o tym w komunikatach bieżących. Ale w tej sprawie nic nie odbywa się standardowo, a obowiązku zawiadamiania o rozpoczęciu ofert nie ma.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane