statystyki

Sierant: Każdy szczęściu dopomoże, każdy dzisiaj wygrać może!

autor: Artur Sierant27.11.2017, 07:41; Aktualizacja: 27.11.2017, 08:39

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Zwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy Silesia One zdecydowało w czerwcu o emisji akcji serii E w trybie prawa poboru. Szokujący może być współczynnik poboru, jedna stara akcja upoważnia do objęcia 90 (dziewięćdziesięciu!) nowych. Jako dzień przyznania prawa poboru wskazano 1 września. Zgodnie z obowiązującym od lat cyklem rozliczeniowym T+2 akcjonariusze powinni nabyć prawa poboru 30 sierpnia. Napisałem „powinni”, bo minął 30 sierpnia, a spółka nie opublikowała żadnego komunikatu w tej sprawie. Dopiero w połowie października Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych zarejestrował prawa poboru nowych akcji i poinformował o podjęciu stosownej uchwały. Spółka nie opublikowała żadnego komunikatu.

Czepiam się? To może jeszcze coś takiego: 30 sierpnia zawarto umowę z EBC Solicitors o wprowadzeniu akcji serii E do obrotu na Newconnect, zaś 13 października umowę z Polskim Domem Maklerskim na oferowanie akcji w ofercie publicznej. I to już wszystkie opublikowane raporty dotyczące emisji. Jedynie w raporcie okresowym z 14 listopada z danymi za III kwartał można było znaleźć dwa zdania: „Na dzień sporządzenia niniejszego raportu prowadzona jest publiczna oferta sprzedaży akcji serii E. W dniu 9 listopada 2017 r. Spółka udostępniła do publicznej wiadomości memorandum informacyjne”.

Zgodnie z harmonogramem oferty, który ściągnąłem ze strony biura maklerskiego... zapisy na akcje rozpoczęto 16 listopada, a zakończono 24 listopada. Tak, proszę państwa! Spółka przeprowadziła emisję, która całkowicie rozwadnia dotychczasowych akcjonariuszy (jeden do 90) i tak właściwie ich o tym nie poinformowała. Pierwszy raz spotkałem się z taką sytuacją.

Zgodnie z załącznikiem nr 3 do regulaminu alternatywnego obrotu (ASO) emitenci muszą przekazywać w formie raportów bieżących podsumowanie oferty Silesia One oraz informację o zarejestrowaniu zmiany kapitału w KRS. Zakończenie oferty przewidziano na 5 grudnia, wtedy możemy spodziewać się jej podsumowania. Później ukaże się informacja o zarejestrowaniu podwyższenia kapitału w KRS. Regulacje ASO nie wymagają natomiast informacji dotyczących planowanej emisji. Podobnie ustawa o ofercie publicznej, która nakazuje, aby w przypadku małych ofert (do 2,5 mln euro) emitent udostępnił do publicznej wiadomości memorandum informacyjne na stronach internetowych spółki oraz biura maklerskiego. Najlepiej przed rozpoczęciem oferty. Standardowo spółki informują o tym w komunikatach bieżących. Ale w tej sprawie nic nie odbywa się standardowo, a obowiązku zawiadamiania o rozpoczęciu ofert nie ma.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane