W tym roku polska rodzina zamierza wydać średnio 882 zł – najmniej od co najmniej 2010 r. W poprzednich latach deklarowane budżety świąteczne przekraczały 1 tys.zł – wynika z najnowszego badania firmy doradczej Deloitte.
Planowane wydatki spadły, mimo że po raz pierwszy od dwóch lat Polacy pozytywnie oceniają sytuację gospodarczą. Odsetek zadowolonych osób wzrósł z 15,6 proc. w 2016 r. do 32,7 proc. w 2017 r.
Gdzie wydamy pieniądze na święta / Dziennik Gazeta Prawna
– To dowodzi, iż Polacy urealniają planowane budżety. W poprzednich latach organizacja świąt kosztowała ich mniej, niż pierwotnie zakładali. Na przykład w ubiegłym roku zapowiadali wydatki na poziomie 1121 zł, a ostatecznie wydali średnio 864,4 zł – komentuje Magdalena Jończak, partner w dziale konsultingu Deloitte. I dodaje, że podobny trend jest widoczny w Europie, gdzie w tym roku deklarowany na święta budżet wynosi 368 euro, wobec 408 euro w 2016 r.
– Polacy spośród ankietowanych przez nas krajów wydadzą jednak najmniej. Oprócz nas oszczędni będą też Holendrzy, którzy przeznaczą średnio 240 euro, czyli nieco ponad 30 euro więcej niż my – podkreśla Magdalena Jończak.
W przeciwieństwie do poprzedniego roku, w tym Polacy przeznaczą więcej na prezenty (51 proc. świątecznego budżetu) niż na jedzenie (39 proc).
Zakupy zamierzamy robić głównie w tradycyjnych sklepach. Eksperci Deloitte zauważają jednak, że z roku na rok więcej pieniędzy zostawiamy w internetowych sklepach – w tym roku wydamy w nich 42 proc. budżetu, o 5 pkt proc. więcej niż przed rokiem. Pod tym względem jesteśmy w europejskiej czołówce, wyprzedzają nas tylko Holandia, Niemcy i Wielka Brytania – podkreśla Wojciech Górniak, dyrektor w dziale konsultingu w Deloitte.