Idee COP są wciąż aktualne. Dzisiaj do tego ważnego projektu gospodarczego nawiązuje rządowa Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju
Tegoroczna edycja Kongresu 590 zbiegła się z 80. rocznicą powstania Centralnego Ośrodka Przemysłowego. Przed debatą poświęconą dziedzictwu COP marszałek województwa podkarpackiego uhonorował jego twórcę wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego tytułem Zasłużonego dla Województwa Podkarpackiego.
– Przypadł mi w udziale wielki zaszczyt wygłoszenia laudacji na cześć człowieka, którego ogromna mądrość, tytaniczna praca, wizjonerskie talenty, sprawiły, że dziś możemy spotkać się na dynamicznie rozwijającym się Podkarpaciu. W regionie, który łączy bogactwo tradycji z siłą nowoczesności. To Eugeniusz Kwiatkowski wybitny twórca Centralnego Okręgu Przemysłowego, wicepremier, minister skarbu II RP – mówił Władysław Ortyl. W imieniu zmarłego w 1974 r. wicepremiera tytuł odebrała jego wnuczka, dr Julita Maciejewska-Ryś. – Ten projekt był ważny dla Podkarpacia i choć przerwany przez wojnę, to jego wielkość odczuwamy do dziś – mówił Ortyl otwierając debatę „Transformacja COP w innowacyjne strefy ekonomiczne oparte na założeniach gospodarki 4.0.”