statystyki

ISD Huta Częstochowa wróci do Polski?

autor: Michał Potocki, Karolina Baca-Pogorzelska15.11.2017, 07:39; Aktualizacja: 15.11.2017, 08:29
Huta stali

Huta staliźródło: PAP
autor zdjęcia: Stanisław Rozpędzik

Należąca do ukraińskiego koncernu ISD Huta Częstochowa może zostać zrepolonizowana i trafić do grupy państwowego Węglokoksu – dowiedział się DGP

Konsolidacja zakładów przetwórstwa hutniczego wciąż jest jednym z priorytetów Węglokoksu – deklaruje zarząd firmy. Spółka od ponad roku zapowiada stworzenie Śląskich Hut Stali. Dziś jest właścicielem dwóch hut: Łabędy (kupionej pod koniec 2011 r. od Kompanii Węglowej) i Pokój (w 2015 r. przejętej od Cypryjczyków) oraz Walcowni Blach Grubych Batory (przetarg Węglokoks wygrał w tym roku).

Z naszych informacji wynika, że teraz na celowniku państwowej grupy znalazła się Huta Częstochowa, od 2005 r. należąca do Ukraińców z ISD. To największy w kraju producent blach grubych, używanych w przemyśle stoczniowym, maszynowym czy w budownictwie. – Rozważamy różne scenariusze i działania w obszarze hutniczym Grupy Kapitałowej Węglokoks, ale na ten moment trudno mówić o konkretach. Aktualnie skupiamy się na wznowieniu produkcji w Walcowni Blach Grubych Batory w Chorzowie i konsolidacji aktywów hutniczych – wyjaśnia DGP rzecznik Węglokoksu Paweł Cyz.

Co na to Ukraińcy? Centrala ISD w Kijowie nie odpowiedziała na nasze pytania. Przedstawiciele polskiej części holdingu, z którymi rozmawialiśmy, nie potwierdzili tych informacji. Ale uznany serwis Ostro.org, tworzony przez dziennikarzy z Donbasu, którzy wyjechali z terenów kontrolowanych przez separatystów, już w czerwcu pisał, że ze względu na wewnętrzne problemy holding do końca roku może być zmuszony do pozbycia się polskiej części biznesu, a także węgierskiej huty Dunaferr.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane