statystyki

Surowców ci u nas dostatek. Będziemy lepiej nimi zarządzać?

autor: Karolina Baca-Pogorzelska14.11.2017, 07:52; Aktualizacja: 14.11.2017, 09:52
finanse, pieniądze, banknoty, kasa

Celem polityki surowcowej ma być racjonalne gospodarowanie zasobami i wyznaczanie kierunków inwestycyjnychźródło: ShutterStock

Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów zaakceptował wczoraj projekt polityki surowcowej kraju. Po rocznych konsultacjach w kilkunastu miastach zajmie się nim rząd. Chce go przyjąć przed końcem kadencji.

Dokument szacuje zapotrzebowanie gospodarki krajowej na surowce, sposoby ich pozyskiwania (także z odpadów), sprowadzanie tych brakujących z zagranicy, ale także usprawnienie systemu podatków i danin.

– Na przyjęcie dokumentu mieliśmy trzy lata od 2016 r., ale jestem przekonany, że wejdzie w życie jeszcze na początku 2019 r. – powiedział DGP Mariusz Orion Jędrysek, główny geolog kraju i pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej państwa.

Teraz, począwszy od listopada, przez 12 miesięcy resort środowiska będzie rozmawiał z przedstawicielami regionów, których dotyczy dokument. Pierwsze spotkania zaplanowano w Warszawie, Krakowie i Katowicach. – Mało który kraj ma takie złoża jak my. 80 proc. węgla kamiennego w Unii, 100 proc. koksowego, ale i znaczące ilości m.in. ropy i gazu z łupków. Do tych ostatnich wracamy po kompromitacji poprzedników – mówił Jędrysek. – Najpierw jednak musimy poprawić prawo, bo jako państwo nie jesteśmy przygotowani do wydobycia surowców z łupków. Inwestorzy, którzy byli w Polsce, sparzyli się na chaosie i złym prawie. Nie chcę, by się to powtórzyło, bo trzeci raz do nas nie przyjadą – dodał. Podtrzymał swoje prognozy możliwości wydobycia 1,9 bln m sześc. gazu z łupków.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane