Prezes Banku Millennium: Powrót do przeszłości, ale w wersji cyfrowej [WYWIAD]

autor: Łukasz Wilkowicz, Konrad Sadurski06.11.2017, 07:58; Aktualizacja: 06.11.2017, 11:28
Dla sektora bankowego zdrowy jest odpowiedni balans między firmami zagranicznymi, prywatnymi a państwowymi

Dla sektora bankowego zdrowy jest odpowiedni balans między firmami zagranicznymi, prywatnymi a państwowymiźródło: ShutterStock

Jest miejsce także dla państwowych firm. Ale potrzebny jest odpowiedni balans państwowego i prywatnego, krajowego i zagranicznego kapitału. Wtedy maksymalizuje się potencjał branży - mówi Joao Bras Jorge. 

Sejm zajmuje się już prezydenckim projektem ustawy o restrukturyzacji kredytów frankowych. Bank Millennium ma ich relatywnie dużo. Jak wprowadzenie tych przepisów wpłynie na realizację waszej nowej strategii ogłoszonej w minionym tygodniu?

Jestem przekonany, że nasza strategia zostanie zrealizowana. Mamy efektywny kosztowo model biznesowy oraz zasoby pozwalające wykorzystać nadchodzące zmiany na naszą korzyść.

Sektor bankowy jest w ostatnim czasie chyba największą ofiarą polityki. Dużo słyszałem o wprowadzaniu obciążeń dla różnych branż – ale jak dotąd żadne z nich nie weszło w życie. A my mamy nowy podatek bankowy, wzrost obciążeń na Bankowy Fundusz Gwarancyjny...

...to akurat wynika z rozwiązań unijnych.

Nie. W wielu krajach unijnych podatek bankowy wprowadzano po to, by utworzyć fundusze uporządkowanej likwidacji. W Polsce podatek bankowy służy tylko budżetowi państwa, a fundusz uporządkowanej likwidacji powstaje z osobnych składek na BFG. Wprowadzono też niewielką, ale kosztowną dla nas zmianę – składek tych nie można zaliczyć do podatkowych kosztów uzyskania przychodu. To oznacza, że efektywna stawka podatkowa sektora bankowego wzrosła już do 44 proc.

Wróćmy do franków.

W projekcie prezydenckim powinny się znaleźć jasno określone kryteria pomocy kredytobiorcom oraz powinna być włączona zasada, że składka konkretnego banku może być wykorzystana wyłącznie przez ten bank na wsparcie własnych klientów, a nie klientów innego banku. Musi być również określony czas obowiązywania ustawy. W przeciwnym razie analitycy założą, że będzie można ją stosować wiele lat, a to oznaczałoby dla banków nowe, przypominające podatek, dodatkowe do już istniejących obciążenie.


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze FB:

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2017-11-06 13:28) Zgłoś naruszenie 00

    Popieram prezesa Millennium w temacie powrotu do przeszłości ; może w końcu odda skradzioną kasę ... Oczywiście , wersja papierowa mnie interesuje , only . A cyfrowo ? - niech spróbuje w WC .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane