statystyki

Inspektor powiadomi firmę o kontroli związanej z ochroną środowiska

autor: Patryk Słowik02.11.2017, 07:33; Aktualizacja: 02.11.2017, 09:10
kontrola, urzędnik

Teraz MR kładzie nacisk na upraszczanie życia przedsiębiorcom. Wyłączenia z ograniczeń dla urzędników dla Inspekcji Ochrony Środowiska więc nie będzie.źródło: ShutterStock

Nie ma powodu, aby kontrole związane z ochroną środowiska były wyłączone spod obowiązku powiadamiania przedsiębiorców przez urzędników o zamiarze ich wszczęcia. Tak uważa Ministerstwo Rozwoju. To zaś oznacza, że pomysł resortu środowiska spali na panewce. Informowaliśmy o nim na początku października.

Idzie o art. 79 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1829 ze zm.). Stanowi on, że państwowe organy co do zasady zawiadamiają przedsiębiorcę o zamiarze wszczęcia kontroli. Wszczyna się ją nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia.

„Rozważane jest wprowadzenie zmiany mającej na celu umożliwienie prowadzenia przez Inspekcję Ochrony Środowiska kontroli bez wcześniejszego 7-dniowego zawiadomienia o zamiarze jej wszczęcia. Zmiana ta jest niezbędna, ponieważ konieczność wcześniejszego zawiadamiania o nadchodzącej kontroli często uniemożliwia wykazanie nieprawidłowości i utrudnia działania Inspekcji Ochrony Środowiska” – stwierdził kilka tygodni temu w odpowiedzi na interpelację poselską Andrzej Szweda-Lewandowski, główny konserwator przyrody.

Okazuje się jednak, że pomysł nie był uzgodniony z Ministerstwem Rozwoju, które odpowiada za zmianę przepisów o kontrolach. Dowód? Odpowiedź na inną z interpelacji, której udzielił wiceszef resortu rozwoju Mariusz Haładyj.


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane