statystyki

Kapiszewski: Opowieść o innowacjach jak bajka o Kopciuszku

autor: Jakub Kapiszewski31.10.2017, 07:39; Aktualizacja: 31.10.2017, 08:03
Jakub Kapiszewski

Tworzenie innowacji urosło już do rangi problemu badawczego, zawartego w pytaniu: dlaczego niektórzy je dostrzegają, a niektórzy nie? - pisze Kapiszewski.źródło: DGP

Nowoczesna gospodarka wymaga zmian: sposobu myślenia, kultury organizacji, a nawet programów nauczania

Kiedy w 1997 r. Steve Jobs wrócił do Apple, firma była w opłakanej kondycji: kurczył się udział w rynku, a wraz z nim strumień dochodów. Zapytany, co zamierza zrobić wobec przytłaczającego sukcesu komputerów osobistych z systemem operacyjnym Windows, odparł spokojnie: poczekam na następny przełom.

Zgodnie z zapowiedzią w ciągu następnych kilkunastu lat Apple wypuściło serię przełomowych produktów: nowoczesny iMac, sklep z muzyką iTunes, przenośny odtwarzacz plików mp3 iPod, telefon komórkowy iPhone, tablet iPad. Pod wpływem tych sukcesów eksperci zaczęli się zastanawiać, czy ten model ciągłego tworzenia innowacji można skopiować. Temu zagadnieniu poświęcona była konferencja „Masters and Robots”, zorganizowana przez fundację Digital University.

Tworzenie innowacji urosło już do rangi problemu badawczego, zawartego w pytaniu: dlaczego niektórzy je dostrzegają, a niektórzy nie? Jak przekonywał Markus Peschl, kognitywista (specjalista od poznania) z Uniwersytetu Wiedeńskiego, umiejętność ta jest obecnie na tyle ważna, że jej brak można nazwać analfabetyzmem XXI w. – U podstaw nowoczesnego analfabetyzmu tkwi nieumiejętność zmiany perspektywy. Oczywiście rzeczy, których jeszcze nie ma, nie można dostrzec, dlatego właśnie należy kształcić umiejętność przewidywania – mówił ekspert.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane