statystyki

Fuzja Pekao i Alioru, czyli łączenie firm o różnym modelu działania

autor: Łukasz Wilkowicz25.10.2017, 07:37; Aktualizacja: 25.10.2017, 11:12
Wartość rynkowa

Wartość rynkowaźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Informacja o możliwej fuzji Pekao i Alioru zmniejszyła wartość rynkową obu podmiotów o ponad 2 mld zł.

Ponad 4-proc. spadki kursów akcji – taki był wczoraj efekt opublikowanego w poniedziałek wieczorem przez Bank Pekao komunikatu, że podpisany został z Alior Bankiem list intencyjny, który „ma na celu umożliwienie analizy wykonalności oraz dokonanie oceny różnych form potencjalnej współpracy lub połączenia obu podmiotów”. We wtorek rano Alior przekazał analogiczny komunikat. Porozumienie zostało zawarte przed dwoma tygodniami. Przepisy pozwalają spółkom giełdowym na „opóźnienie publikacji informacji poufnej”.

Oba banki należą do grupy Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń. 25-proc. pakiet Alioru został kupiony w pierwszej połowie 2015 r. Później PZU powiększył swoje zaangażowanie dzięki udziałowi w emisji akcji. Właścicielem 20 proc. Pekao nasza największa firma ubezpieczeniowa stała się w czerwcu tego roku po odkupieniu akcji od włoskiego UniCredit. Równocześnie ponad 12 proc. udziałów kupił Polski Fundusz Rozwoju.

Wątpliwości co do ułożenia relacji pomiędzy PZU, Pekao i Aliorem w taki sposób, żeby wszystkie trzy instytucje funkcjonowały w sposób zbliżony do tego, jaki obowiązywał w przeszłości (gdy Pekao i Alior konkurowały ze sobą), specjaliści zgłaszali przynajmniej od roku, czyli od momentu, gdy pojawiły się informacje, że ubezpieczyciel chce przejąć drugi co do wielkości krajowy bank.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane