statystyki

Rolnicy obawiają się, że ziemia rolna będzie przejmowana pod biznes

autor: Piotr Szymaniak24.10.2017, 07:20; Aktualizacja: 24.10.2017, 08:14
rolnik, rolnictwo, pole,uprawa, farmer

Samorząd rolniczy zawnioskował o wprowadzenie zmian, które obligowałyby gminy do wprowadzania zapisów gwarantujących rolnikom prowadzącym gospodarstwa prawo pierwokupu ziemi rolnej.

Projekt ustawy o zasadach wspierania nowych inwestycji opracowany przez ministra rozwoju i finansów przewiduje rozszerzenie możliwości korzystania przez firmy z przywilejów (głównie podatkowych), które dotąd były dostępne wyłącznie dla podmiotów działających w specjalnych strefach ekonomicznych. Po zmianach z ułatwień będzie można skorzystać praktycznie na terenie całego kraju. Pozwoli to uniknąć długotrwałej i uciążliwej procedury zmiany granic SSE i rozszerzyć obszary, na których możliwe jest uzyskanie wsparcia dla nowych inwestycji. Jedynym czynnikiem, który będzie determinował możliwość skorzystania z ułatwień, będzie przeznaczenie terenu.

Tam, gdzie firmy upatrują szansę na łatwiejsze inwestowanie, rolnicy dostrzegają zagrożenie swoich interesów. Zdaniem Krajowej Rady Izb Rolniczych rozszerzenie stref ekonomicznych doprowadzi do niekontrolowanego przejmowania gruntów rolnych.

– Zwłaszcza w sytuacji braku planów zagospodarowania przestrzennego, co ma miejsce na ogromnej większości obszarów wiejskich – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR. Jego zdaniem konieczne jest wzmocnienie mechanizmów ochrony gruntów rolnych w sytuacji, gdy podmiot gospodarczy będzie chciał korzystać z rozwiązań prawno-podatkowych dla stref ekonomicznych.


Pozostało jeszcze 48% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • plisak(2017-10-25 09:52) Zgłoś naruszenie 20

    A ten biznes kto będzie robił? Będą go robili przyjaciele PISu, ich dzieci, szwagry, kumy itd. O to chodziło przecież. Najpierw odebrali rolnikom możliwość swobodnego dysponowania swoją ziemią, a teraz będą ją kupować. Ziemię, którą pod biznes można by sprzedać za kolosalne pieniądze, przejmie najpierw ANR i sprzeda swoim za cenę ziemi rolnej. Będziesz sam chciał sprzedać rolniku to zgody nie dostaniesz.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane