statystyki

Rolnicy obawiają się, że ziemia rolna będzie przejmowana pod biznes

autor: Piotr Szymaniak24.10.2017, 07:20; Aktualizacja: 24.10.2017, 08:14
rolnik, rolnictwo, pole,uprawa, farmer

Samorząd rolniczy zawnioskował o wprowadzenie zmian, które obligowałyby gminy do wprowadzania zapisów gwarantujących rolnikom prowadzącym gospodarstwa prawo pierwokupu ziemi rolnej.

Projekt ustawy o zasadach wspierania nowych inwestycji opracowany przez ministra rozwoju i finansów przewiduje rozszerzenie możliwości korzystania przez firmy z przywilejów (głównie podatkowych), które dotąd były dostępne wyłącznie dla podmiotów działających w specjalnych strefach ekonomicznych. Po zmianach z ułatwień będzie można skorzystać praktycznie na terenie całego kraju. Pozwoli to uniknąć długotrwałej i uciążliwej procedury zmiany granic SSE i rozszerzyć obszary, na których możliwe jest uzyskanie wsparcia dla nowych inwestycji. Jedynym czynnikiem, który będzie determinował możliwość skorzystania z ułatwień, będzie przeznaczenie terenu.

Tam, gdzie firmy upatrują szansę na łatwiejsze inwestowanie, rolnicy dostrzegają zagrożenie swoich interesów. Zdaniem Krajowej Rady Izb Rolniczych rozszerzenie stref ekonomicznych doprowadzi do niekontrolowanego przejmowania gruntów rolnych.

– Zwłaszcza w sytuacji braku planów zagospodarowania przestrzennego, co ma miejsce na ogromnej większości obszarów wiejskich – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR. Jego zdaniem konieczne jest wzmocnienie mechanizmów ochrony gruntów rolnych w sytuacji, gdy podmiot gospodarczy będzie chciał korzystać z rozwiązań prawno-podatkowych dla stref ekonomicznych.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • plisak(2017-10-25 09:52) Zgłoś naruszenie 20

    A ten biznes kto będzie robił? Będą go robili przyjaciele PISu, ich dzieci, szwagry, kumy itd. O to chodziło przecież. Najpierw odebrali rolnikom możliwość swobodnego dysponowania swoją ziemią, a teraz będą ją kupować. Ziemię, którą pod biznes można by sprzedać za kolosalne pieniądze, przejmie najpierw ANR i sprzeda swoim za cenę ziemi rolnej. Będziesz sam chciał sprzedać rolniku to zgody nie dostaniesz.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane