statystyki

Ostatni dzwonek dla spółek giełdowych na komitety audytu

autor: Michał Bogacz, Cyryl Szudra17.10.2017, 09:20; Aktualizacja: 17.10.2017, 09:52
Jeszcze tylko do 21 października spółki giełdowe mają czas na dostosowanie się do nowych przepisów wprowadzających obowiązek powołania komitetów audytu.

Jeszcze tylko do 21 października spółki giełdowe mają czas na dostosowanie się do nowych przepisów wprowadzających obowiązek powołania komitetów audytu.źródło: ShutterStock

Koniec początkowej fazy przystosowania jednostek zainteresowania publicznego (JZP) do nowych regulacji dotyczących komitetów audytu oraz wyboru biegłego rewidenta już za pasem, bo w najbliższą sobotę 21 października 2017 r. Do tej daty JZP, w tym emitenci notowani na rynku regulowanym (regulacja nie dotyczy NewConnect), powinni dostosować bądź też ustanowić komitet audytu zgodnie z wymogami, które zawarto w ustawie z 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (Dz.U. poz. 1089; dalej: ustawa o biegłych). A ten akt prawny wprowadził nie tylko nowe wymogi w zakresie składu komitetu. Nowości jest więcej. Na komitecie audytu spoczywa obowiązek opracowania m.in. polityki w zakresie świadczenia dodatkowych usług przez firmę audytorską lub też polityki w zakresie wyboru firmy audytorskiej.

Chociaż czasu do spełnienia obowiązku pozostało niewiele, menedżerowie spółek wciąż mają wiele wątpliwości, jak sobie w praktyce z nimi poradzić. W naszej ocenie wątpliwości będą się pojawiać także w przyszłości, a w szczególności w 2018 r., gdy wielu emitentów przystąpi do zmiany dotychczasowego audytora. Przedstawiamy wybrane pytania, jakie zadają menedżerowie podczas szkoleń.

Skład gremium po zmianach

PROBLEM Jak powinien wyglądać skład komitetu audytu? Jak zmienić skład tego gremium?

ODPOWIEDŹ Samo uformowanie komitetu może być dla niektórych emitentów wyzwaniem. Zgodnie z ustawą o biegłych rewidentach komitet powinien się składać z minimum trzech członków powoływanych spośród członków rady nadzorczej. Większość jego składu (w tym przewodniczący) powinni stanowić członkowie niezależni w rozumieniu ww. ustawy (na marginesie: kryteria w ogólności są zbliżone do wskazywanych do tej pory w Dobrych Praktykach Spółek Notowanych na GPW – ale diabeł jak zawsze tkwi w szczegółach).

Aby formalnościom stało się zadość, jeden z członków komitetu powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie rachunkowości lub badania sprawozdań finansowych. W praktyce jest z tym problem. Może się okazać, że na rynku brakuje osób spełniających takie kryteria. To jednak nie koniec – jeden z członków komitetu (albo poszczególni członkowie w określonych zakresach) powinien mieć wiedzę i umiejętności z zakresu branży, w jakiej działa JZP.

To wszystko oznacza spore wyzwanie dla emitentów: czy będą w stanie ukonstytuować komitety, jeżeli muszą spełnić sporo wymogów? Ewentualny negatywny wynik procesu weryfikacji niezależności członków komitetu może w rezultacie wiązać się z koniecznością uzupełnienia składu rady nadzorczej przez walne zgromadzenie.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane