statystyki

Start-upy ożywiają rynek przejęć

autor: Małgorzata Kwiatkowska, Patrycja Otto16.10.2017, 07:36; Aktualizacja: 16.10.2017, 09:28
start-upy, firmy, przedsiębiorcy

Najpopularniejsze są transakcje w branży mediów, IT i telekomunikacjiźródło: ShutterStock

Inwestorzy przechodzą do porządku dziennego nad politycznymi oraz prawnymi zawirowaniami i wkraczają na nasz rynek.

Po ubiegłorocznym załamaniu zaczyna przybywać chętnych do fuzji i przejęć na polskim rynku. Od stycznia do września doszło u nas do 152 transakcji, co już jest wynikiem o 15 proc. lepszym niż przed rokiem – wynika z wyliczeń firmy doradczej Navigator Capital działającej na tym rynku. A przecież największa liczba transakcji przypada zazwyczaj na ostatni kwartał roku – według Navigatora jest ich średnio o ok. 10 proc. więcej niż w pozostałych kwartałach, bo firmy dążą do finalizacji przed końcem roku kalendarzowego, który zwykle pokrywa się z końcem ich roku obrotowego.

– Z mojej perspektywy rok 2017 jest zdecydowanie ciekawszy niż 2016. W tym roku widać na pewno wzrost liczby transakcji, szczególnie w segmentach do 50 mln euro oraz 50–200 mln euro – przyznaje Marek Sawicki, partner zarządzający praktyką transakcyjną w kancelarii CMS.

Zdaniem rozmówców DGP odbicie wynika ze zmiany podejścia inwestorów przede wszystkim do kwestii politycznych. Na początku ubiegłego roku transakcje spowolniły z powodu zmiany ekipy rządzącej, która na dodatek miała szeroki plan zwiększania obciążeń podatkowych dla biznesu. Z tego udało się zrealizować wprowadzenie m.in. daniny od aktywów instytucji finansowych czy ograniczenie korzyści podatkowych dla części zamkniętych funduszy inwestycyjnych. Rząd wycofał się co prawda z podatku, który chciał nałożyć na handel detaliczny, ale teraz pracuje nad minimalnym podatkiem od nieruchomości komercyjnych. Nad handlem wciąż wisi też ograniczenie pracy w niedziele.

Jan Kospin, dyrektor M&A w Navigator Capital Advisory, wskazuje, że dodatkowo niepokój wśród potencjalnych kupców wywołało obniżenie ratingu Polski przez agencję S&P w styczniu 2016 r. Nie bez znaczenia były też zawirowania na światowych rynkach w związku z brexitem oraz wynikami wyborów prezydenckich w USA, które wygrał głoszący populistyczne hasła Donald Trump.

Z czasem jednak ten dystans do zakupów zaczął maleć. Chociaż niepewność dotycząca m.in. regulacji i legislacji wciąż wpływa na rynek, to wiele zmieniły duże transakcje z końca 2016 r. i początku tego – poza sprzedażą pakietu Pekao była to sprzedaż Allegro i sieci Żabka.

– Te przejęcia uwiarygodniły polski rynek, pokazując innym, że skoro są inwestorzy gotowi płacić takie pieniądze za nasze spółki, to wciąż warto tutaj poszukiwać celów do zakupu i rozwijania działalności – ocenia specjalista kancelarii CMS.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane