statystyki

Start-upy ożywiają rynek przejęć

autor: Małgorzata Kwiatkowska, Patrycja Otto16.10.2017, 07:36; Aktualizacja: 16.10.2017, 09:28
start-upy, firmy, przedsiębiorcy

Najpopularniejsze są transakcje w branży mediów, IT i telekomunikacjiźródło: ShutterStock

Inwestorzy przechodzą do porządku dziennego nad politycznymi oraz prawnymi zawirowaniami i wkraczają na nasz rynek.

Po ubiegłorocznym załamaniu zaczyna przybywać chętnych do fuzji i przejęć na polskim rynku. Od stycznia do września doszło u nas do 152 transakcji, co już jest wynikiem o 15 proc. lepszym niż przed rokiem – wynika z wyliczeń firmy doradczej Navigator Capital działającej na tym rynku. A przecież największa liczba transakcji przypada zazwyczaj na ostatni kwartał roku – według Navigatora jest ich średnio o ok. 10 proc. więcej niż w pozostałych kwartałach, bo firmy dążą do finalizacji przed końcem roku kalendarzowego, który zwykle pokrywa się z końcem ich roku obrotowego.

– Z mojej perspektywy rok 2017 jest zdecydowanie ciekawszy niż 2016. W tym roku widać na pewno wzrost liczby transakcji, szczególnie w segmentach do 50 mln euro oraz 50–200 mln euro – przyznaje Marek Sawicki, partner zarządzający praktyką transakcyjną w kancelarii CMS.

Zdaniem rozmówców DGP odbicie wynika ze zmiany podejścia inwestorów przede wszystkim do kwestii politycznych. Na początku ubiegłego roku transakcje spowolniły z powodu zmiany ekipy rządzącej, która na dodatek miała szeroki plan zwiększania obciążeń podatkowych dla biznesu. Z tego udało się zrealizować wprowadzenie m.in. daniny od aktywów instytucji finansowych czy ograniczenie korzyści podatkowych dla części zamkniętych funduszy inwestycyjnych. Rząd wycofał się co prawda z podatku, który chciał nałożyć na handel detaliczny, ale teraz pracuje nad minimalnym podatkiem od nieruchomości komercyjnych. Nad handlem wciąż wisi też ograniczenie pracy w niedziele.

Jan Kospin, dyrektor M&A w Navigator Capital Advisory, wskazuje, że dodatkowo niepokój wśród potencjalnych kupców wywołało obniżenie ratingu Polski przez agencję S&P w styczniu 2016 r. Nie bez znaczenia były też zawirowania na światowych rynkach w związku z brexitem oraz wynikami wyborów prezydenckich w USA, które wygrał głoszący populistyczne hasła Donald Trump.

Z czasem jednak ten dystans do zakupów zaczął maleć. Chociaż niepewność dotycząca m.in. regulacji i legislacji wciąż wpływa na rynek, to wiele zmieniły duże transakcje z końca 2016 r. i początku tego – poza sprzedażą pakietu Pekao była to sprzedaż Allegro i sieci Żabka.

– Te przejęcia uwiarygodniły polski rynek, pokazując innym, że skoro są inwestorzy gotowi płacić takie pieniądze za nasze spółki, to wciąż warto tutaj poszukiwać celów do zakupu i rozwijania działalności – ocenia specjalista kancelarii CMS.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane