statystyki

Eskalacja złych praktyk w polisach OC

autor: Piotr Szymaniak, Małgorzata Kwiatkowska05.10.2017, 07:39; Aktualizacja: 05.10.2017, 08:10
Wypadek samochodowy

Sądy są zarzucane sporami pomiędzy kierowcami a zakładami ubezpieczeń.źródło: ShutterStock

Mimo że KNF już 2,5 roku temu nakazała wyeliminowanie nieprawidłowości przy likwidacji szkód z OC, skarg na zaniżanie odszkodowań nie ubywa.

Jakie są główne grzechy ubezpieczycieli przy likwidacji szkód w pojeździe? Z najnowszego raportu rzecznika finansowego wynika, że zakłady wciąż nie informują m.in. o prawie do roszczenia z tytułu utraty wartości handlowej pojazdu na skutek kolizji czy wypadku. Przy wypłatach nadal starają się też ograniczać koszty związane z prawem do auta zastępczego. – Nastąpiła eskalacja negatywnych praktyk polegających na zaniżaniu czasu refundowanego najmu, jak i zaniżaniu czynszu najmu, który zapłacił poszkodowany – mówi Paweł Wawszczak z Biura Rzecznika Finansowego.

Ubezpieczyciele coraz śmielej odmawiają też wypłaty odszkodowania za samochód zastępczy, twierdząc, że mimo uszkodzeń pojazd nadaje się do ruchu. Nie chcą też zwracać kosztów najmu auta, kiedy na poszkodowanego zarejestrowany jest inny samochód. Kłopot w tym, że często nikt nie weryfikuje, czy nadaje się on do ruchu lub czy np. nie został sprzedany. Zdarza się, że ubezpieczyciel w przypadku szkody na aucie osobowym odmawia refundacji kosztów pojazdu zastępczego, wskazując, że poszkodowany ma jeszcze... TIR-a.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane