Reklama

Rada utrzymała stopy na niezmienionym poziomie.

Rada w komunikacie stwierdziła m.in., że "mimo przyśpieszenia dynamiki płac w gospodarce, inflacja bazowa pozostaje niska".

"W ocenie Rady w kolejnych kwartałach inflacja pozostanie umiarkowana. Będzie się do tego przyczyniać umiarkowana dynamika cen w otoczeniu polskiej gospodarki, przy stopniowym wzroście wewnętrznej presji instalacyjnej, związanym z poprawą krajowej koniunktury. W efekcie ryzyko trwałego przekroczenia celu inflacyjnego w średnim okresie jest ograniczone" - głosi komunikat odczytany przez prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Inflacja, po ostatnim wzroście spadnie w okolice 1,5 proc., a potem znowu lekko wzrośnie - mówił w środę na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

Glapiński był pytany, na ile ostatnie dane miesięczne z polskiej gospodarki o inflacji i dynamice płac zmieniają ocenę Rady dotyczącą perspektyw polityki pieniężnej.

"Inflacja jest nieznacznie wyższa niż przewidywaliśmy. Zakładamy że w najbliższym okresie obniży się, w całym okresie, który bierzemy pod uwagę będzie wyglądać tak, jak to przewidywaliśmy, czyli, że inflacja nie ulegnie przyspieszeniu. Podobnie, w strefie euro inflacja cały czas będzie bardzo niska w przedziale od 1,5 do 2 proc.(...). Zarówno otoczenie zewnętrzne, jak i krajowa sytuacja będą ustabilizowane" - powiedział szef NBP.

Dodał, że spodziewa się w kolejnych miesiącach, najbliższych kwartałach spadku inflacji w Polsce w okolice 1,5 proc., a potem znów lekkiego wzrostu. Prezes NBP zaznaczył, że spodziewa się, że stopy procentowe zostaną niezmienione do końca 2018 r., ale zastrzegł, że nie jest to deklaracja RPP, ale jest to jego "prywatne oczekiwanie".

"Do końca 2018 r. nie widzę powodów, że przy tych danych, które są w tej chwili (...) to przypuszczam, że te stopy nie ulegną zmianie. Ale to nie musi być zdanie wszystkich członków Rady" - dodał.