Przybywa deficytowych przedsiębiorstw

autor: Janusz K. Kowalski04.10.2017, 07:56; Aktualizacja: 04.10.2017, 08:42
biznes, firma

Niektóre firmy wykazywały stratę dzięki optymalizacji podatkowej.źródło: ShutterStock

To najgorszy wynik od czterech lat: co piąta średnia i duża firma przemysłowa miała w I półroczu straty. Najwięcej jest ich w górnictwie. Paradoksalnie cały przemysł zanotował w pierwszych sześciu miesiącach tego roku o 14,3 proc. wyższe zyski – wyniosły 48,7 mld zł. GUS brał pod uwagę firmy zatrudniające co najmniej 50 osób i prowadzące księgi rachunkowe.

 Ogólna kondycja finansowa przemysłu była więc dobra. Dlaczego więc aż 1825 spośród 8290 średnich i dużych firm miała straty?

Firmy pod kreską

Firmy pod kreską

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

– To między innymi efekt wzrostu cen surowców i materiałów zarówno na rynku krajowym, jak i na świecie. Podniosły one koszty firm i negatywnie wpłynęły na ostateczne wyniki części przedsiębiorstw – twierdzi Tomasz Kaczor, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego. Duży skok cen w ciągu roku potwierdzają dane Międzynarodowego Funduszu Walutowego – miedź w czerwcu była droższa o 23,2 proc., aluminium o 18,3 proc., rudy żelaza o 10,6 proc., a bawełna o 14,4 proc.

– Niektóre firmy eksportowe mogły zanotować straty z powodu umocnienia się złotego. Za euro płacono w pierwszym półroczu 4,25 zł, a rok wcześniej 4,35 zł – dodaje Kaczor.

Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Plus Banku, zwraca uwagę, że pod kreską znalazły się też firmy, które zbyt wysoko podniosły wynagrodzenia pracowników, na przykład w przemyśle meblarskim.


Pozostało jeszcze 33% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane