statystyki

Przybywa deficytowych przedsiębiorstw

autor: Janusz K. Kowalski04.10.2017, 07:56; Aktualizacja: 04.10.2017, 08:42
biznes, firma

Niektóre firmy wykazywały stratę dzięki optymalizacji podatkowej.źródło: ShutterStock

To najgorszy wynik od czterech lat: co piąta średnia i duża firma przemysłowa miała w I półroczu straty. Najwięcej jest ich w górnictwie. Paradoksalnie cały przemysł zanotował w pierwszych sześciu miesiącach tego roku o 14,3 proc. wyższe zyski – wyniosły 48,7 mld zł. GUS brał pod uwagę firmy zatrudniające co najmniej 50 osób i prowadzące księgi rachunkowe.

 Ogólna kondycja finansowa przemysłu była więc dobra. Dlaczego więc aż 1825 spośród 8290 średnich i dużych firm miała straty?

Firmy pod kreską

Firmy pod kreską

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

– To między innymi efekt wzrostu cen surowców i materiałów zarówno na rynku krajowym, jak i na świecie. Podniosły one koszty firm i negatywnie wpłynęły na ostateczne wyniki części przedsiębiorstw – twierdzi Tomasz Kaczor, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego. Duży skok cen w ciągu roku potwierdzają dane Międzynarodowego Funduszu Walutowego – miedź w czerwcu była droższa o 23,2 proc., aluminium o 18,3 proc., rudy żelaza o 10,6 proc., a bawełna o 14,4 proc.

– Niektóre firmy eksportowe mogły zanotować straty z powodu umocnienia się złotego. Za euro płacono w pierwszym półroczu 4,25 zł, a rok wcześniej 4,35 zł – dodaje Kaczor.

Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Plus Banku, zwraca uwagę, że pod kreską znalazły się też firmy, które zbyt wysoko podniosły wynagrodzenia pracowników, na przykład w przemyśle meblarskim.


Pozostało 33% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane