statystyki

Kontroler nie może kopiować całych dysków

autor: Piotr Pieńkosz26.09.2017, 20:00
Dysk twardy

Inspektorzy muszą dysponować takim sprzętem i umiejętnościami, aby procedury kopiowania danych z dysków, stanowiących dowód w sprawie, przeprowadzić w obecności pracowników kontrolowanego podmiotu.źródło: ShutterStock

Nasze przedsiębiorstwo zostało objęte kontrolą przez inspekcję handlową. Urzędnicy zabezpieczyli dane z firmowych komputerów. Zgrali całą zawartość dysków twardych, co w mojej ocenie jest nieuzasadnionym działaniem. Czy kontrolerzy są nieograniczeni przy zbieraniu dowodów w postaci elektronicznej?

W świetle prawa dokumenty elektroniczne i papierowe są sobie równe. Stosowane od 1 lipca 2016 r. rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 910/2014 z 23 lipca 2014 r. w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym (Dz.Urz. UE z 2014 r. L 257, s. 73) wprowadziło zasadę niedyskryminacji dokumentów elektronicznych. Oznacza ona m.in., że te ostatnie stanowią taki sam środek dowodowy jak papierowe pisma. W efekcie oba rodzaje dokumentów należy traktować jednakowo.

Udostępnienie danych

Nikt sobie nie wyobraża, by organ prowadzący kontrolę przedsiębiorcy w określonym zakresie żądał wydania pełnej dokumentacji papierowej dotyczącej danego biznesu. Urzędnicy gromadzą wyłącznie dokumenty dotyczące przedmiotu inspekcji. Wynika to z art. 105b ust. 1 pkt 2 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 229 ze zm.; dalej: u.o.k.i.k.), który stanowi, że kontrolujący z inspekcji handlowej lub Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów mogą żądać od przedsiębiorcy udostępnienia wszelkiego rodzaju dokumentów związanych z przedmiotem prowadzonych działań. Należy pamiętać, że powyższa regulacja odnosi się również do danych zgromadzonych w postaci elektronicznej w systemach informatycznych firmy.

Tylko dowody


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane