statystyki

Kontroler nie może kopiować całych dysków

autor: Piotr Pieńkosz26.09.2017, 20:00
Dysk twardy

Inspektorzy muszą dysponować takim sprzętem i umiejętnościami, aby procedury kopiowania danych z dysków, stanowiących dowód w sprawie, przeprowadzić w obecności pracowników kontrolowanego podmiotu.źródło: ShutterStock

Nasze przedsiębiorstwo zostało objęte kontrolą przez inspekcję handlową. Urzędnicy zabezpieczyli dane z firmowych komputerów. Zgrali całą zawartość dysków twardych, co w mojej ocenie jest nieuzasadnionym działaniem. Czy kontrolerzy są nieograniczeni przy zbieraniu dowodów w postaci elektronicznej?

W świetle prawa dokumenty elektroniczne i papierowe są sobie równe. Stosowane od 1 lipca 2016 r. rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 910/2014 z 23 lipca 2014 r. w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym (Dz.Urz. UE z 2014 r. L 257, s. 73) wprowadziło zasadę niedyskryminacji dokumentów elektronicznych. Oznacza ona m.in., że te ostatnie stanowią taki sam środek dowodowy jak papierowe pisma. W efekcie oba rodzaje dokumentów należy traktować jednakowo.

Udostępnienie danych

Nikt sobie nie wyobraża, by organ prowadzący kontrolę przedsiębiorcy w określonym zakresie żądał wydania pełnej dokumentacji papierowej dotyczącej danego biznesu. Urzędnicy gromadzą wyłącznie dokumenty dotyczące przedmiotu inspekcji. Wynika to z art. 105b ust. 1 pkt 2 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 229 ze zm.; dalej: u.o.k.i.k.), który stanowi, że kontrolujący z inspekcji handlowej lub Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów mogą żądać od przedsiębiorcy udostępnienia wszelkiego rodzaju dokumentów związanych z przedmiotem prowadzonych działań. Należy pamiętać, że powyższa regulacja odnosi się również do danych zgromadzonych w postaci elektronicznej w systemach informatycznych firmy.

Tylko dowody


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane