"Negocjacje prowadzone z China Post Group, których zwieńczeniem jest porozumienie, dotyczyły m.in. przewozu kontenerów z przesyłkami drogą kolejową z Chin do Międzynarodowego Urzędu Wymiany (IOE) w Małaszewiczach i ich dalszego transportu przez Pocztę Polską do operatorów europejskich, a także aspektów technicznych współpracy (m.in. ilości przesyłek, sposobu załadunku, taryf)" - czytamy w komunikacie.
Kolejnym krokiem we współpracy ma być podpisanie umowy finalnej, która wejdzie w życie niezwłocznie po wygaśnięciu obecnego porozumienia, zawartego na 6 miesięcy.
"Korzyści z pośrednictwa Poczty w handlu z Chinami czerpać będą także polskie przedsiębiorstwa. Kraj z 1,3 mld potencjalnych klientów jest idealnym rynkiem docelowym dla eksportu. Nawet drobni producenci i sprzedawcy mogliby z łatwością dotrzeć do chińskich klientów. Dzięki szybszej dostawie i większemu asortymentowi korzyści będą mogą mogli odnieść klienci w obu krajach" - powiedział prezes Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski, cytowany w komunikacie.
Poczta Polska podkreśla, że ekspansja zagraniczna jest jednym z trzech filarów nowej strategii rozwoju grupy na lata 2017-2021. Celem spółki jest koordynacja wymiany handlowej między Azją a Unią Europejską i stworzenie hubu logistycznego dla e-commerce na Nowym Jedwabnym Szlaku.
"Poczta chce zrealizować to zadanie poprzez przejęcie obsługi przesyłek pocztowych z Chin do krajów europejskich przywożonych drogą kolejową i zawarcie korzystnych umów z partnerami azjatyckimi oraz operatorami krajów europejskich" - czytamy dalej.