statystyki

Odpowiedzialność za wypłaty dla wspólnika spada na pozostałych

autor: Not. KT19.09.2017, 07:58; Aktualizacja: 19.09.2017, 09:20
Odpowiedzialność za wypłaty dokonane na rzecz wspólnika wbrew art. 189 par. 2 k.s.h. ponoszą – solidarnie z odbiorcą środków finansowych – członkowie organów spółki, którzy do tego dopuścili.

Odpowiedzialność za wypłaty dokonane na rzecz wspólnika wbrew art. 189 par. 2 k.s.h. ponoszą – solidarnie z odbiorcą środków finansowych – członkowie organów spółki, którzy do tego dopuścili.źródło: ShutterStock

Nie można dokonywać wypłat dla wspólników wbrew przepisom prawa lub postanowieniom umowy spółki z o.o. Wspólnik, który otrzymał taką wypłatę, zobowiązany jest do jej zwrotu. W jakich konkretnie przypadkach mogą mieć zastosowanie te regulacje?

Nie wolno dokonywać jakichkolwiek wypłat na rzecz wspólników z majątku spółki z o.o., który jest potrzebny na pokrycie kapitału zakładowego. Dotyczy to m.in. zwrotu dopłat, wynagrodzenia za usługi świadczone na rzecz spółki, a nawet wynagrodzenia za pracę świadczoną przez wspólnika. Wynika to z art. 189 par. 2 kodeksu spółek handlowych (k.s.h.). W tym przypadku sytuacja wspólnika jest gorsza niż innych podmiotów realizujących zadania na rzecz spółki, które powinny być zaspokojone przed wspólnikami. Jednak celem wspomnianego przepisu jest dążenie do zachowania majątku spółki z o.o. Przyjmuje się bowiem, że kapitał zakładowy będzie pokryty w pełni tylko wówczas, gdy wartość majątku netto równa się statutowej wysokości tego kapitału.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane