statystyki

Odpowiedzialność za wypłaty dla wspólnika spada na pozostałych

autor: Not. KT19.09.2017, 07:58; Aktualizacja: 19.09.2017, 09:20
Odpowiedzialność za wypłaty dokonane na rzecz wspólnika wbrew art. 189 par. 2 k.s.h. ponoszą – solidarnie z odbiorcą środków finansowych – członkowie organów spółki, którzy do tego dopuścili.

Odpowiedzialność za wypłaty dokonane na rzecz wspólnika wbrew art. 189 par. 2 k.s.h. ponoszą – solidarnie z odbiorcą środków finansowych – członkowie organów spółki, którzy do tego dopuścili.źródło: ShutterStock

Nie można dokonywać wypłat dla wspólników wbrew przepisom prawa lub postanowieniom umowy spółki z o.o. Wspólnik, który otrzymał taką wypłatę, zobowiązany jest do jej zwrotu. W jakich konkretnie przypadkach mogą mieć zastosowanie te regulacje?

Nie wolno dokonywać jakichkolwiek wypłat na rzecz wspólników z majątku spółki z o.o., który jest potrzebny na pokrycie kapitału zakładowego. Dotyczy to m.in. zwrotu dopłat, wynagrodzenia za usługi świadczone na rzecz spółki, a nawet wynagrodzenia za pracę świadczoną przez wspólnika. Wynika to z art. 189 par. 2 kodeksu spółek handlowych (k.s.h.). W tym przypadku sytuacja wspólnika jest gorsza niż innych podmiotów realizujących zadania na rzecz spółki, które powinny być zaspokojone przed wspólnikami. Jednak celem wspomnianego przepisu jest dążenie do zachowania majątku spółki z o.o. Przyjmuje się bowiem, że kapitał zakładowy będzie pokryty w pełni tylko wówczas, gdy wartość majątku netto równa się statutowej wysokości tego kapitału.


Pozostało jeszcze 47% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane