statystyki

Wokół lotnisk wygrywają mieszkańcy. SN: Obywatel nie ponosi konsekwencji działań pracowników sądów

autor: Patryk Słowik18.09.2017, 16:00
Gdyby uznać, że kluczowa jest data doręczenia wniosku, okazałoby się, że wnioskodawca jest pozbawiony wpływu na to, czy termin zostanie zachowany czy przekroczony.

Gdyby uznać, że kluczowa jest data doręczenia wniosku, okazałoby się, że wnioskodawca jest pozbawiony wpływu na to, czy termin zostanie zachowany czy przekroczony.źródło: ShutterStock

Obywatel żądający odszkodowania od portu lotniczego nie może ponosić negatywnych konsekwencji działań podejmowanych przez pracowników sądów. Tak wynika z wczorajszej uchwały Sądu Najwyższego.

Sprawa dotyczyła często interpretowanego w Sądzie Najwyższym art. 129 ustawy – Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 519 ze zm.). Zgodnie z ust. 1, jeśli w związku z ograniczeniem sposobu korzystania z nieruchomości korzystanie z niej lub z jej części w dotychczasowy sposób lub zgodny z dotychczasowym przeznaczeniem stało się niemożliwe lub istotnie ograniczone, właściciel nieruchomości może żądać wykupienia nieruchomości lub jej części. Ustęp drugi z kolei przewiduje, że, w związku z ograniczeniem sposobu korzystania z nieruchomości jej właściciel może żądać odszkodowania za poniesioną szkodę. Obejmuje ona również zmniejszenie wartości nieruchomości.

Ustęp 4. artykułu stanowi jednak, że z roszczeniem można wystąpić w okresie dwóch lat od dnia wejścia w życie rozporządzenia lub aktu prawa miejscowego powodującego ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości. Jeśli któryś z mieszkańców złożył w tym terminie powództwo – nie budzi wątpliwości, że powinno być rozpoznane. Co jednak w sytuacji, gdy ktoś zdecydował się na złożenie wniosku o zawezwanie do próby ugodowej? Czy wówczas liczy się data złożenia wniosku, czy może czas doręczenia go obowiązanemu?


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane