statystyki

W budżecie trzeba znaleźć dodatkowe miliardy na emerytów i pracowników

autor: Marek Chądzyński, Bartek Godusławski, Grzegorz Osiecki13.09.2017, 07:54; Aktualizacja: 13.09.2017, 08:31
Także Mateusz Morawiecki potrzebuje pieniędzy na jeden ze swoich sztandarowych projektów – pracownicze plany kapitałowe.

Także Mateusz Morawiecki potrzebuje pieniędzy na jeden ze swoich sztandarowych projektów – pracownicze plany kapitałowe.źródło: ShutterStock

W projekcie budżetu na przyszły rok trzeba jeszcze poszukać pieniędzy na 500+ dla emerytów i na pracownicze plany kapitałowe.

Finiszują prace nad projektem ustawy budżetowej na 2018 r. Do 22 września partnerzy społeczni mają wypracować swoje opinie na jego temat. Ostateczna akceptacja projektu przez rząd zaplanowana jest na koniec tego miesiąca, później trafi on pod obrady parlamentu.

W drafcie budżetu zaplanowano, że przyszłoroczny deficyt nie może być wyższy niż 41,5 mld zł. Dochody mają wynieść 355,7 mld zł, a wydatki 397,2 mld zł. Jednak nawet 5–6 mld zł resort finansów miałby „ukryć” na poczet nieprzewidzianych wydatków. Taką informację przekazują sobie niektórzy członkowie Rady Dialogu Społecznego. Kwota ma by być zabezpieczeniem na wypadek finansowania projektów, o których ostatnio głośno w kręgach rządowych, ale które jeszcze formalnie nie ujrzały światła dziennego.

Czy to możliwe? Według naszych rozmówców z MF w zasadzie nie byłoby problemu, by taką sumę rzeczywiście znaleźć. Choćby powiększając deficyt. Wiele wskazuje na to, że będzie on na bezpiecznym poziomie, poniżej dopuszczalnych 3 proc. PKB. Ale proste rezerwy są też w niektórych częściach budżetu. Choćby w finansach Funduszu Pracy, który – według planu – ma mieć 3,7 mld zł nadwyżki. Albo w pozycji „rezerwy celowe”, która – według projektu – w sumie ma wynosić ponad 25 mld zł.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (9)

 • A wystarczy nie kraść(2017-09-13 08:38) Zgłoś naruszenie 122

  Mniej złodziei typu rządy PO-PSL i postkomuny magdalenkowej i starczy na wiele więcej.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • IP(2017-09-13 10:25) Zgłoś naruszenie 82

  ..............żadnych dodatków . Tylko te same zasady dla wszystkich ,poprzednich emerytów także co teraz czyli staż pracy (kapitał po rewaloryzacji) dzielony przez lata do zycia czyli dla wszystkich na nowo jednakowe zasady. niech się Tusk martwi,On się obijał.

  Odpowiedz
 • do xy(2017-09-13 11:55) Zgłoś naruszenie 42

  powiedz to ryżemu i PO , ile naobiecywali a ile zrobili, chociażby obiecali, że nie podniosą wieku emerytalnego , a zrobili to zaraz po dojściu do władzy. A Kaczor i PIS relzują mozolnie to co obiecali podczas gdy "targowice" wszystko chcą zepsuć i bronić złodziei (reprwatyzacja) czy inne afery "Bury" mafiozo z PSL czy Amber Gold i naiwniak PO z Gdańska ciągnący ich samolot tak za frico.

  Odpowiedz
 • Pracownicze Programy Kapitałowe ???!!!(2017-09-13 11:40) Zgłoś naruszenie 23

  Czyżby OFE II się Nam szykowało....??? Znowu część przeżrą w prowizjach, a drugą część ukradną !!!!

  Odpowiedz
 • Zamiast pracowniczych zafajd....Programów(2017-09-13 11:42) Zgłoś naruszenie 25

  Niech kupią ze 3 Kamienice w Centrum na Wynajem, albo zbudują Ludziom mieszkania.... A nie pójdzie na rozpirz....

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • przeciętniak(2017-09-25 10:23) Zgłoś naruszenie 10

  Dotychczas poprawiają wszystkim którzy mają siłę przebicia nieważne czy pracują czy tną jarząbka, biedny i niezorganizowany tak nie podskoczy.

  Odpowiedz
 • cd(2017-09-14 12:30) Zgłoś naruszenie 01

  Przy budżecie na przyszły rok trzeba pamiętać przede wszystkim o służbie zdrowia, przeżywającej olbrzymią zapaść. Należy ograniczyć nieograniczone zapędy min. Macierewicza. Jeśli służba zdrowia będzie działać tak jak teraz, to wyborcy to wezmą pod uwagę i żadne osiągnięcia PIS-u im nie pomogą...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane