statystyki

Mimo że w umowie zawyżono powierzchnię, nadpłaty czynszu nie ma

autor: Leszek Jaworski15.09.2017, 16:00
Błąd w określeniu podstawy obliczenia wartości czynszu sam w sobie nie prowadzi do powstania nadpłaty.

Błąd w określeniu podstawy obliczenia wartości czynszu sam w sobie nie prowadzi do powstania nadpłaty.źródło: ShutterStock

W sierpniu 2012 r. wynająłem od pewnej spółki budynek na siedzibę firmy. W umowie najmu czynsz został skalkulowany jako iloczyn stawki za 1 mkw. i wielkości wynajmowanej powierzchni. Po rozwiązaniu umowy w sierpniu 2017 r. dowiedziałem się, że faktycznie powierzchnia budynku jest o ok. 50 mkw. mniejsza niż ta określona w umowie. Czy mogę żądać zwrotu nadpłaconego czynszu?

Nie, ponieważ samo wadliwe określenie powierzchni będącej podstawą naliczenia wysokości czynszu ustalanego kwotowo nie prowadzi do nadpłaty czynszu. Nie ma zatem zastosowania art. 677 kodeksu cywilnego (dalej: k.c.). Zgodnie z tym przepisem roszczenia wynajmującego przeciwko najemcy o naprawienie szkody z powodu uszkodzenia lub pogorszenia rzeczy, jak również roszczenia najemcy przeciwko wynajmującemu o zwrot nakładów na rzecz albo o zwrot nadpłaconego czynszu przedawniają się z upływem roku od dnia zwrotu rzeczy.

Pogląd taki wyraził Sąd Apelacyjny w Krakowie w wyroku z 9 lutego 2017 r. (sygn. akt I ACa 1229/16). W orzeczeniu tym wydanym w podobnym stanie faktycznym, sąd stwierdził, że okoliczność dotycząca błędnego przekonania najemcy (niepodlegającego szczególnej ochronie prawnej jak np. konsumenci) o powierzchni najmowanego przedmiotu łączy się z jego własnym ryzykiem udziału w stosunkach prawnych i z jego powinnością starannego działania, i w konsekwencji weryfikowania danych stanowiących podstawę jego oświadczeń woli o wysokości obciążającego czynszu. Zdaniem krakowskiego sądu apelacyjnego nie można uznać, że w wypadku ustalenia niższej kwoty czynszu w wyniku innej operacji matematycznej, byłby on uznany przez najemcę za odpowiedni.

Brak należytej staranności


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane