W postępowaniu dotyczącym dostawy śmigłowców dla wojsk specjalnych w wersji do bojowych działań poszukiwawczo-ratowniczych, zaproszenia do złożenia ostatecznych ofert odebrały trzy firmy – poinformował w piątek Inspektorat Uzbrojenia MON.

Zaproszenia odebrały konsorcjum w składzie PZL Mielec oraz Sikorsky Aircraft Corporation; konsorcjum złożone ze spółek Airbus Helicopters i Heli Invest; oraz firma WSK "PZL-Świdnik".

Po rezygnacji z zakupu wielozadaniowych śmigłowców Airbus Helicopters H225M Caracal – przed rokiem rząd uznał ofertę offsetową europejskiej grupy za niewystarczającą – w lutym br. MON rozpoczęło postępowania na śmigłowce w wersjach CSAR – poszukiwawczo-ratowniczych zdolnych do bojowego wtargnięcia na teren przeciwnika – i śmigłowców do zwalczania okrętów podwodnych dla Marynarki Wojennej, zdolnych także do prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych.

Wiosną MON poinformował, że zainteresowanie programem śmigłowców CSAR wyraziły trzy podmioty, które konkurowały w przetargu zakończonym wyborem Caracali.