statystyki

Mocne euro utrudnia EBC wycofanie się z dodruku pieniądza

autor: Łukasz Wilkowicz07.09.2017, 07:58; Aktualizacja: 07.09.2017, 08:30
EBC co miesiąc wpuszcza do systemu finansowego 60 mld euro

EBC co miesiąc wpuszcza do systemu finansowego 60 mld euroźródło: ShutterStock

Dziś odbywa się posiedzenie Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego. Chociaż ekonomiści nie spodziewają się, by podjęto na nim decyzję o zmianach stóp procentowych, to ma ono swoją wagę: rynek czeka bowiem ze strony Maria Draghiego, prezesa EBC, na deklaracje dotyczące przyszłości programu dodruku pieniądza. W jego ramach od 2,5 roku EBC skupuje z rynku obligacje.

 Obecnie co miesiąc wpuszcza do systemu finansowego 60 mld euro. Jeszcze kilka miesięcy temu było to 80 mld. Zgodnie z obecnie obowiązującym harmonogramem program ilościowego luzowania polityki pieniężnej ma się zakończyć z końcem tego roku. Czy jednak europejski bank może się z niego całkowicie wycofać?

Eksperci są zdania, że nie będzie to łatwe. Na przeszkodzie stoi bowiem szybko umacniające się euro. Obecnie trzeba za nie zapłacić już niemal 1,2 dol. Od początku roku europejska waluta zyskała wobec amerykańskiej 13 proc. Aprecjacja działa jak zaostrzenie polityki monetarnej: ceny towarów sprowadzanych z zagranicy (np. paliw) spadają, ograniczając inflację. Równocześnie mocniejszy kurs walutowy pogarsza konkurencyjność eksporterów, utrudniając im sprzedaż do krajów spoza strefy euro. To zaś podkopuje wzrost gospodarczy. Koniunktura w krajach unii walutowej jest najlepsza od sześciu lat. Oznacza to jednak tylko tyle, że w II kw. PKB był o 2,2 proc. wyższy niż rok wcześniej.

Dziś EBC ma przedstawić nową projekcję wzrostu PKB i inflacji. Zdaniem analityków umocnienie euro sprawi, że w przypadku inflacji przewidywania pójdą w dół. A Mario Draghi deklarował, że liczy na „reflację” (oficjalnym celem EBC jest roczna inflacja na poziomie bliskim, ale poniżej 2 proc.).


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane