statystyki

Brazylia liczy na chińską pomoc w wychodzeniu z kryzysu

autor: Bartłomiej Niedziński05.09.2017, 07:56; Aktualizacja: 05.09.2017, 08:12
Pod koniec sierpnia Temer ogłosił plan sprzedaży udziałów w 58 firmach z całkowitym lub większościowym udziałem skarbu państwa, co powinno poprawić kondycję budżetu, bo spora część z nich przynosi straty.

Pod koniec sierpnia Temer ogłosił plan sprzedaży udziałów w 58 firmach z całkowitym lub większościowym udziałem skarbu państwa, co powinno poprawić kondycję budżetu, bo spora część z nich przynosi straty.źródło: ShutterStock

Michel Temer ma plan, jak jednocześnie zmniejszyć deficyt i pozbyć się nierentownych przedsiębiorstw. Brazylia liczy na chińską pomoc w wychodzeniu z kryzysu gospodarczego. Prezydent Michel Temer podczas wizyty w Chinach zachęca inwestorów z Państwa Środka do zakupu prywatyzowanych brazylijskich przedsiębiorstw.

Pod koniec sierpnia Temer ogłosił plan sprzedaży udziałów w 58 firmach z całkowitym lub większościowym udziałem skarbu państwa, co powinno poprawić kondycję budżetu, bo spora część z nich przynosi straty. Do kupienia są m.in. Electrobras – największy w całej Ameryce Łacińskiej producent i dystrybutor energii, operatorzy portów lotniczych w Sao Paulo i Rio de Janeiro, terminali morskich, autostrad, linii wysokiego napięcia, pola naftowe, loteria państwowa, a nawet mennica.

– Chiny mogą być jednym z dużych inwestorów w naszym planie prywatyzacyjnym. Możemy sprowadzić więcej chińskiego kapitału i w ten sposób przyspieszyć tworzenie nowych miejsc pracy i zwiększyć dochody brazylijskich pracowników – oświadczył Temer przed wylotem do Pekinu. Brazylijski prezydent od niedzieli bierze udział w odbywającym się w Xiamen szczycie państw BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, RPA), ale przed jego rozpoczęciem prowadził dwustronne rozmowy z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem o potencjalnych inwestycjach. Już ogłoszono, że Chińczycy rozbudują największy brazylijski port towarowy – Porto de Itaqui, wybudują port w Ilheus, którym będzie eksportowana ruda żelaza oraz przejmą 30 proc. udziałów w lotnisku Galeao w Rio de Janeiro.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane