statystyki

Czytelnicy czekają na księgarskie rewolucje. W realu i w TV

autor: Sylwia Czubkowska05.09.2017, 07:56; Aktualizacja: 05.09.2017, 09:47
książki, książka

W przeliczeniu liczby księgarń na 10 tys. mieszkańców w podziale na województwa najlepsza sytuacja jest na Mazowszu i w Wielkopolsce, gdzie ten wskaźnik wynosi 0,55.źródło: ShutterStock

We wszystkich wsiach i gminach wiejskich działa tylko 12 księgarń. Im większa prowincja, tym bezpośredni dostęp do książek jest trudniejszy. Na 1836 takich punktów w kraju 207 umiejscowionych jest w stolicy.

Z danych zebranych przez Ogólnopolską Bazę Księgarń wynika, że na 1836 funkcjonujących w całym kraju księgarń aż 556 działa w 16 miastach wojewódzkich. – Im większa prowincja, tym mniejsza szansa na dostęp do książek w księgarniach – potwierdza Anna Karczewska, koordynatorka akcji „Książki kupuję kameralnie” łączącej ze sobą mniejsze placówki, które starają się przeciwstawiać rynkowemu trendowi zamykania kolejnych punktów.

Bo rzeczywiście z roku na rok jest ich coraz mniej. W 2016 r. z oficjalnych urzędowych rejestrów zniknęło ponad 500 księgarń, a ich liczba spadła do 4,4 tys. – podała firma Bisnode Polska. Jej eksperci szacowali jednak, że tak naprawdę działa ich jednak ok. 2,7 tys., a reszta to firmy uśpione, z zawieszoną działalnością. Z bardziej reprezentatywnych danych Ogólnopolskiej Bazy Księgarń, która jako pierwsza od roku bada rzeczywisty stan rynku księgarskiego, wyłania się obraz znacznie smutniejszy, choć prawdziwszy. Bo księgarnie uwzględnione w tej bazie to wyłącznie punkty, w których przeważają książki, a nie np. sklepy papiernicze z podręcznikami, sprzedawanymi tylko okolicznościowo.

Jak bardzo słabnie rola indywidualnych punktów sprzedaży książek, widać na podstawie danych Biblioteki Analiz. Jeszcze w 1998 r. sprzedawano w nich 42 proc. wszystkich pozycji, w 2013 r. już tylko 12 proc. W efekcie dzisiejszy obraz księgarstwa w Polsce przedstawia się następująco: 777 księgarń zlokalizowanych jest w miastach powiatowych, 556 w miastach wojewódzkich, 284 w mniejszych miasteczkach i zaledwie 12 w gminach wiejskich lub wsiach. Co ciekawe, najwięcej, bo aż 207 placówek, jest w Warszawie. To pokazuje, jak bardzo zróżnicowany jest dostęp do książki.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane