statystyki

Czytelnicy czekają na księgarskie rewolucje. W realu i w TV

autor: Sylwia Czubkowska05.09.2017, 07:56; Aktualizacja: 05.09.2017, 09:47
książki, książka

W przeliczeniu liczby księgarń na 10 tys. mieszkańców w podziale na województwa najlepsza sytuacja jest na Mazowszu i w Wielkopolsce, gdzie ten wskaźnik wynosi 0,55.źródło: ShutterStock

We wszystkich wsiach i gminach wiejskich działa tylko 12 księgarń. Im większa prowincja, tym bezpośredni dostęp do książek jest trudniejszy. Na 1836 takich punktów w kraju 207 umiejscowionych jest w stolicy.

Z danych zebranych przez Ogólnopolską Bazę Księgarń wynika, że na 1836 funkcjonujących w całym kraju księgarń aż 556 działa w 16 miastach wojewódzkich. – Im większa prowincja, tym mniejsza szansa na dostęp do książek w księgarniach – potwierdza Anna Karczewska, koordynatorka akcji „Książki kupuję kameralnie” łączącej ze sobą mniejsze placówki, które starają się przeciwstawiać rynkowemu trendowi zamykania kolejnych punktów.

Bo rzeczywiście z roku na rok jest ich coraz mniej. W 2016 r. z oficjalnych urzędowych rejestrów zniknęło ponad 500 księgarń, a ich liczba spadła do 4,4 tys. – podała firma Bisnode Polska. Jej eksperci szacowali jednak, że tak naprawdę działa ich jednak ok. 2,7 tys., a reszta to firmy uśpione, z zawieszoną działalnością. Z bardziej reprezentatywnych danych Ogólnopolskiej Bazy Księgarń, która jako pierwsza od roku bada rzeczywisty stan rynku księgarskiego, wyłania się obraz znacznie smutniejszy, choć prawdziwszy. Bo księgarnie uwzględnione w tej bazie to wyłącznie punkty, w których przeważają książki, a nie np. sklepy papiernicze z podręcznikami, sprzedawanymi tylko okolicznościowo.

Jak bardzo słabnie rola indywidualnych punktów sprzedaży książek, widać na podstawie danych Biblioteki Analiz. Jeszcze w 1998 r. sprzedawano w nich 42 proc. wszystkich pozycji, w 2013 r. już tylko 12 proc. W efekcie dzisiejszy obraz księgarstwa w Polsce przedstawia się następująco: 777 księgarń zlokalizowanych jest w miastach powiatowych, 556 w miastach wojewódzkich, 284 w mniejszych miasteczkach i zaledwie 12 w gminach wiejskich lub wsiach. Co ciekawe, najwięcej, bo aż 207 placówek, jest w Warszawie. To pokazuje, jak bardzo zróżnicowany jest dostęp do książki.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane