Dostęp do wolnego internetu z przeszkodami

autor: Emilia Świętochowska05.09.2017, 07:50; Aktualizacja: 05.09.2017, 08:20
internet, hakerzy, bezpieczeństwo

Operatorzy nie mogą manipulować ruchem w sieci w celach komercyjnych, a wszelkie środki zarządzania nim muszą być przejrzyste, niedyskryminacyjne, proporcjonalne.źródło: ShutterStock


Blokowanie dostępu do stron internetowych i usług takich jak gry komputerowe oraz zaniżanie prędkości transmisji danych – na takie nieprawidłowości związane z realizacją umowy najczęściej skarżą się abonenci do Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Wynika to z opublikowanego niedawno sprawozdania urzędu z monitoringu dostępu do wolnego internetu (czyli takiego, który gwarantuje dostęp i możliwość rozpowszechniania treści na równych zasadach).

Operatorzy nie mogą manipulować ruchem w sieci w celach komercyjnych, a wszelkie środki zarządzania nim muszą być przejrzyste, niedyskryminacyjne, proporcjonalne. Niedozwolone jest też stosowanie przez internetowych providerów praktyk oraz postanowień umownych, które ograniczają dostęp do treści czy aplikacji ze względów politycznych czy technologicznych.

Jeśli chodzi o przypadki blokowania stron, to, jak wskazuje raport UKE, część polskich operatorów oferuje usługę umożliwiającą sprawowanie przez rodziców kontroli nad treściami szkodliwymi dla dzieci (np. pornografią). Dostawcy zastrzegają sobie również prawo do zawieszenia świadczonych usług i ograniczenia ich zakresu w przypadku nienależytego wykonania umowy przez abonenta (np. zaległości w płatnościach) bądź wykorzystania wykupionego pakietu danych. Odbywa się to jednak bez różnicowania określonych stron internetowych czy aplikacji.


Pozostało 38% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane