Ministerstwo Finansów odpowiedziało rzecznikowi praw obywatelskich w sprawie obowiązującego w praktyce od lipca 2017 r. mechanizmu blokowania domen internetowych służących do organizowania gier hazardowych.
Zdaniem Mateusza Morawieckiego wprowadzone nowelizacją ustawy o grach hazardowych (Dz.U. z 2017 r. poz. 88) rozwiązanie nie ogranicza praw i wolności obywatelskich. Są one nadal chronione w wystarczający sposób, o czym najlepiej świadczy to, że od decyzji o wpisaniu domeny do specjalnego rejestru przysługuje przedsiębiorcom skarga do sądu. Ponadto ustawa została notyfikowana przez Komisję Europejską, która ani nie zgłosiła uwag, ani nie postawiła zarzutu niezgodności polskich przepisów z prawem unijnym.
Stanowisko MF to pokłosie pisma wysłanego przez dr. Adama Bodnara na początku lipca. Rzecznik uznał, że regulacja pozwalająca na blokowanie domen przez administrację publiczną może być nadużywana i służyć do ograniczania dostępu do różnych informacji z sieci, nie tylko wskazanych przez ustawodawcę.
„Tak ukształtowany mechanizm (...) stwarza poważne ryzyko dla wolności słowa i dostępu do informacji. Wolność słowa, o której mowa w art. 54 Konstytucji RP, oznacza nie tylko możliwość swobodnego otrzymywania i przekazywania informacji, ale również jej aktywne poszukiwanie i zdobywanie. W art. 54 ust. 2 wprowadza się zaś zakaz cenzury prewencyjnej” – wskazywał w swym piśmie dr Adam Bodnar.
Odpowiedź resortu finansów go nie satysfakcjonuje. W komunikacie umieszczonym w witrynie internetowej RPO wskazano, że „stanowisko Ministra Rozwoju i Finansów nie daje pełnej odpowiedzi na zastrzeżenia rzecznika co do proporcjonalności i adekwatności wprowadzonych rozwiązań”.
Przeciwko wprowadzeniu mechanizmu blokowania domen na etapie prac legislacyjnych protestowała minister cyfryzacji Anna Streżyńska. Resort finansów był jednak nieugięty, a Sejm ustawę uchwalił.
Wskutek blokowania domen rozwinął się biznes legalnie działających na polskim rynku firm bukmacherskich. Ministerstwo Finansów szacuje, że dzięki temu już w tym roku wpłynie z tytułu podatku od gier do budżetu o ok. 250 mln zł więcej niż w roku ubiegłym.