statystyki

Hazard: Blokowanie treści w internecie zgodne z konstytucją?

autor: Patryk Słowik04.09.2017, 07:31; Aktualizacja: 04.09.2017, 08:02
Hazard

Zdaniem Mateusza Morawieckiego wprowadzone nowelizacją ustawy o grach hazardowych (Dz.U. z 2017 r. poz. 88) rozwiązanie nie ogranicza praw i wolności obywatelskich.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów odpowiedziało rzecznikowi praw obywatelskich w sprawie obowiązującego w praktyce od lipca 2017 r. mechanizmu blokowania domen internetowych służących do organizowania gier hazardowych.

Zdaniem Mateusza Morawieckiego wprowadzone nowelizacją ustawy o grach hazardowych (Dz.U. z 2017 r. poz. 88) rozwiązanie nie ogranicza praw i wolności obywatelskich. Są one nadal chronione w wystarczający sposób, o czym najlepiej świadczy to, że od decyzji o wpisaniu domeny do specjalnego rejestru przysługuje przedsiębiorcom skarga do sądu. Ponadto ustawa została notyfikowana przez Komisję Europejską, która ani nie zgłosiła uwag, ani nie postawiła zarzutu niezgodności polskich przepisów z prawem unijnym.

Stanowisko MF to pokłosie pisma wysłanego przez dr. Adama Bodnara na początku lipca. Rzecznik uznał, że regulacja pozwalająca na blokowanie domen przez administrację publiczną może być nadużywana i służyć do ograniczania dostępu do różnych informacji z sieci, nie tylko wskazanych przez ustawodawcę.

„Tak ukształtowany mechanizm (...) stwarza poważne ryzyko dla wolności słowa i dostępu do informacji. Wolność słowa, o której mowa w art. 54 Konstytucji RP, oznacza nie tylko możliwość swobodnego otrzymywania i przekazywania informacji, ale również jej aktywne poszukiwanie i zdobywanie. W art. 54 ust. 2 wprowadza się zaś zakaz cenzury prewencyjnej” – wskazywał w swym piśmie dr Adam Bodnar.

Odpowiedź resortu finansów go nie satysfakcjonuje. W komunikacie umieszczonym w witrynie internetowej RPO wskazano, że „stanowisko Ministra Rozwoju i Finansów nie daje pełnej odpowiedzi na zastrzeżenia rzecznika co do proporcjonalności i adekwatności wprowadzonych rozwiązań”.


Pozostało jeszcze 21% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Kremi11(2017-09-04 13:52) Zgłoś naruszenie 10

    Wiecej na temat aktualnej sytuacji bukmachera zagranie.com/bet-at-home-aktualna-sytuacja-bukmachera/

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane