statystyki

Zmiana zasad zaliczania kosztów inwestycyjnych na poczet opłat za użytkowanie wieczyste

autor: Michał Culepa28.08.2017, 07:39; Aktualizacja: 28.08.2017, 11:19
złotówka, pieniądze, moneta, oszczędności

Zdaniem SN przepisy ustawy nie pozostawiają wątpliwości – do ubiegłego tygodnia istniały ograniczenia w zaliczaniu kosztów inwestycyjnych na poczet opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste.źródło: ShutterStock

Do 22 sierpnia br. nie było możliwe zaliczenie kosztów inwestycji infrastrukturalnych w poczet opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste przy pierwszej aktualizacji jej wysokości – uznał Sąd Najwyższy.

Spółka prowadząca hotel w centrum Warszawy w związku z inwestycją dokonała przebudowy instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych, a także dróg i chodników. Koszty robót – 800 tys. zł – chciała zaliczyć na poczet opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste gruntu, ustalonej przez miasto na poziomie ponad 1,2 mln zł.

Problem polegał na tym, że kwota 1,2 mln zł była pierwszą aktualizacją opłaty rocznej dla tej nieruchomości. Zgodnie zaś z art. 77 ust. 4 ustawy o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2147 ze zm.) na poczet różnicy między opłatą dotychczasową a zaktualizowaną zalicza się wartość nakładów poniesionych przez użytkownika wieczystego nieruchomości na budowę poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznej po dniu dokonania ostatniej aktualizacji. Jednak obowiązujący jeszcze do ubiegłego wtorku ust. 5 tego przepisu stanowił, że zaliczenie wartości poniesionych nakładów następuje również w przypadku, gdy nie zostały one uwzględnione w poprzednio dokonywanych aktualizacjach.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane