statystyki

Marzenia o dochodzie podstawowym [OPINIA]

autor: Joanna Tyrowicz21.08.2017, 20:00
Niech każda maszyna z interfejsem silikonowym „płaci” na dochód swojego patrona z interfejsem białkowym

Niech każda maszyna z interfejsem silikonowym „płaci” na dochód swojego patrona z interfejsem białkowymźródło: ShutterStock

Opodatkujmy maszyny, niech zapłacą za pracę, którą zabrały. Elon Musk i wielu za nim powtarza, że w niedalekiej przyszłości tak wiele czynności zostanie zautomatyzowanych, że potrzebujemy nowych instrumentów zabezpieczenia dochodów ludzi. W ten czy inny sposób szybciutko zaadaptowano do tej idei pomysł dochodu podstawowego. Tak o to powstała śmiała i bardzo kusząca wizja: niech każda maszyna z interfejsem silikonowym „płaci” na dochód swojego patrona z interfejsem białkowym. Łatwe? Przyjemne?

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

OECD policzyło, czy to jest w dzisiejszym świecie w ogóle możliwe. Otóż gdyby zsumować wszystkie wydatki na wszystkie transfery społeczne (w tym też emerytury!) i rozdawać dochód podstawowy w wysokości takiej, ile wynosi obecna granica ubóstwa, to... brakuje nam bagatela średnio 75 proc. Nam, czyli średnio krajom OECD.

Dodajmy, że żadne z państw, w którym eksperymentuje się z dochodem podstawowym, nie ustaliło go na granicy ubóstwa. Eksperyment (skierowany wyłącznie do osób bezrobotnych) w Finlandii i we Francji to dochód wynoszący ok. 50 proc. granicy ubóstwa, we Włoszech testują poziom ok. 20 proc. A ile wynosi ta granica ubóstwa? Dziś w Polsce to ok. 100 0 z ł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym (kwota ta jest tym niższa, im więcej osób w gospodarstwie – w czteroosobowej rodzinie granica ubóstwa to już poniżej 60 0 z ł).


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane