Grupa PFR może urosnąć do 200 mld zł

autor: Łukasz Wilkowicz17.08.2017, 07:31; Aktualizacja: 17.08.2017, 07:55
pieniądze, finanse, oszczędności, kasa

Za kilkanaście miesięcy PFR może zwiększyć swoje zasoby o 60 mld złźródło: ShutterStock

Pod kontrolą państwa znajdą się aktywa warte 850 mld zł. Prócz walczących ze sobą gigantów: PZU i PKO BP, na dużego gracza wyrasta grupa Polskiego Funduszu Rozwoju.

Obecnie aktywa samego PFR to ok. 5 mld zł. Przez najbliższych kilka lat powinny jednak znacząco urosnąć. W ciągu najbliższych dwóch lat fundusz może zostać dokapitalizowany kwotą rzędu 3 mld zł. Oznaczałoby to potrojenie jego funduszy własnych. Według Pawła Borysa, prezesa PFR, dałoby to kierowanej przez niego instytucji zdolność zwiększenia aktywów do 15 mld zł. Pierwsza tura dokapitalizowania przez rząd jest planowana na drugą połowę bieżącego roku.

Możliwości funduszu mają się zwiększyć dzięki ustawie o instytucjach rozwoju. Jak informuje PFR, „projekt ustawy jest gotowy i był omawiany na Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów, a we wrześniu ma trafić na ścieżkę legislacyjną”. Ustawa pozwoli na gwarantowanie przez Skarb Państwa emisji obligacji realizowanych przez PFR. To upodobni go do niemieckiej grupy KfW – stawianej często za wzór państwowej instytucji finansowej wspierającej rozwój gospodarczy.

Ustawa jest ważna także dlatego, że nada ramy regulacyjne Grupie PFR, która stanowi zintegrowany system polskich instytucji rozwojowych, działający pod kontrolą resortu rozwoju. W skład grupy wchodzą Bank Gospodarstwa Krajowego, Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Agencja Rozwoju Przemysłu i Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

– Nie będzie to jednak grupa kapitałowa w ścisłym znaczeniu tego słowa. Ona ma bardziej przypominać konfederację instytucji rozwoju, z których każda jest ważnym centrum kompetencji. Działania mają być koordynowane na poziomie strategii. Chodzi o to, by nie było np. trzech instytucji, które zajmują się tym samym i mają podobne instrumenty, a oferta tych podmiotów powinna być transparentna dla przedsiębiorców, inwestorów i samorządów – tłumaczy Paweł Borys.

– W funkcjonowaniu takich instytucji istotne jest trzymanie się kilku zasad, tak jak robi to np. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Jedna z nich to przestrzeganie reguł solidnej bankowości. Inna mówi, że nie robimy tego, co jest w stanie zrobić sam rynek. Kolejna to angażowanie się w projekty, które mają wpływ na rynkową transformację gospodarki. Dla instytucji zarządzającej publicznymi pieniędzmi absolutnie niedopuszczalne jest inwestowanie w to, co nie ma sensu ekonomicznego – komentuje Mateusz Szczurek, były minister finansów, a obecnie ekonomista EBOR na kraje naszego regionu.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane