statystyki

Gaz eksplodował na giełdzie

autor: Tomasz Jóźwik17.08.2017, 07:31; Aktualizacja: 17.08.2017, 07:52
Unijna dyrektywa ogranicza możliwość importu surowca

Unijna dyrektywa ogranicza możliwość importu surowcaźródło: ShutterStock

Prowadzony przez Towarową Giełdę Energii rynek gazu stał się jednym z beneficjentów kontrowersyjnych regulacji o zapasach.

W lipcu obroty gazem na rynku prowadzonym przez Towarową Giełdę Energii sięgnęły 15,1 TWh (terawatogodzin) i były wyższe niż rok wcześniej ponad trzykrotnie. Także pierwsze sesje sierpnia wskazują, że uczestnicy rynku wyjątkowo chętnie zawierają transakcje.

– Jest za wcześnie, żeby jednoznacznie stwierdzić, że wzrost obrotów to trwała tendencja. Część uczestników rynku mogła powstrzymywać się od zawierania transakcji ze względu na niepewność regulacyjną – nie było jasne, jak będzie wyglądało rozliczanie transakcji terminowych w nowym roku po wejściu w życie dyrektywy MiFID II. Teraz tych wątpliwości jest coraz mniej – twierdzi Paweł Ostrowski, prezes TGE.

Nowe przepisy zmuszają do szpagatu

Regulacje zawarte w dyrektywie MiFID II musimy wprowadzić do krajowego prawa od stycznia. Dotyczą głównie zasad dystrybucji produktów finansowych, ale wpłyną także na działanie rynków towarowych.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane