statystyki

Gaz eksplodował na giełdzie

autor: Tomasz Jóźwik17.08.2017, 07:31; Aktualizacja: 17.08.2017, 07:52
Unijna dyrektywa ogranicza możliwość importu surowca

Unijna dyrektywa ogranicza możliwość importu surowcaźródło: ShutterStock

Prowadzony przez Towarową Giełdę Energii rynek gazu stał się jednym z beneficjentów kontrowersyjnych regulacji o zapasach.

W lipcu obroty gazem na rynku prowadzonym przez Towarową Giełdę Energii sięgnęły 15,1 TWh (terawatogodzin) i były wyższe niż rok wcześniej ponad trzykrotnie. Także pierwsze sesje sierpnia wskazują, że uczestnicy rynku wyjątkowo chętnie zawierają transakcje.

– Jest za wcześnie, żeby jednoznacznie stwierdzić, że wzrost obrotów to trwała tendencja. Część uczestników rynku mogła powstrzymywać się od zawierania transakcji ze względu na niepewność regulacyjną – nie było jasne, jak będzie wyglądało rozliczanie transakcji terminowych w nowym roku po wejściu w życie dyrektywy MiFID II. Teraz tych wątpliwości jest coraz mniej – twierdzi Paweł Ostrowski, prezes TGE.

Nowe przepisy zmuszają do szpagatu

Regulacje zawarte w dyrektywie MiFID II musimy wprowadzić do krajowego prawa od stycznia. Dotyczą głównie zasad dystrybucji produktów finansowych, ale wpłyną także na działanie rynków towarowych.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane