statystyki

Suplementy nie są na wagę złota

autor: Patryk Słowik14.08.2017, 08:02; Aktualizacja: 14.08.2017, 12:27
Sprawa ciągnęła się od 2010 r. To wtedy producent suplementu diety zawarł umowę z firmą paczkującą. Jej zadanie polegało na pakowaniu produktu do tzw. displayów po 30 saszetek o wadze 9,4 grama każda.

Sprawa ciągnęła się od 2010 r. To wtedy producent suplementu diety zawarł umowę z firmą paczkującą. Jej zadanie polegało na pakowaniu produktu do tzw. displayów po 30 saszetek o wadze 9,4 grama każda.źródło: ShutterStock

Drobne odstępstwa w gramaturze wywołane konfekcjonowaniem suplementu diety nie uzasadniają braku zapłaty przez producenta na rzecz firmy odpowiadającej za pakowanie. Uznał tak Sąd Apelacyjny w Warszawie. Przyznał zarazem, że do paramedykamentów znajdują zastosowanie przepisy ustawy o towarach paczkowanych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1161). A to oznacza, że dopuszczalne są niewielkie różnice w gramaturze. Skoro jednak – a tak było w tej sprawie – w ponad 99 proc. saszetek nie przekraczają one grama, nie może być mowy o wadliwym wykonaniu zamówienia.

Wyrok jako pierwszy opisał portal mgr.farm. Sprawa ciągnęła się od 2010 r. To wtedy producent suplementu diety zawarł umowę z firmą paczkującą. Jej zadanie polegało na pakowaniu produktu do tzw. displayów po 30 saszetek o wadze 9,4 grama każda.

Producent wkrótce po zawarciu umowy popadł w tarapaty finansowe. Nie opłacał więc faktur. Stwierdził jednak, że niezależnie od swej kondycji finansowej firmie paczkującej i tak by nie zapłacił, bo usługa została źle wykonana. Jego zdaniem ponad połowa saszetek miała wagę inną niż oczekiwana.

Kontrahent złożył pozew o zapłatę. Przed sądem okręgowym wygrał. Uznano, że nieprawdą jest, jakoby ponad połowa opakowań zawierała produkt o nieprawidłowej gramaturze. W rzeczywistości okazało się, iż problem dotyczył niespełna jednego procenta saszetek. Zapłacić więc trzeba.

Producent paramedykamentu złożył apelację. Ale i tym razem przegrał.


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane