statystyki

Suplementy nie są na wagę złota

autor: Patryk Słowik14.08.2017, 08:02; Aktualizacja: 14.08.2017, 12:27
Sprawa ciągnęła się od 2010 r. To wtedy producent suplementu diety zawarł umowę z firmą paczkującą. Jej zadanie polegało na pakowaniu produktu do tzw. displayów po 30 saszetek o wadze 9,4 grama każda.

Sprawa ciągnęła się od 2010 r. To wtedy producent suplementu diety zawarł umowę z firmą paczkującą. Jej zadanie polegało na pakowaniu produktu do tzw. displayów po 30 saszetek o wadze 9,4 grama każda.źródło: ShutterStock

Drobne odstępstwa w gramaturze wywołane konfekcjonowaniem suplementu diety nie uzasadniają braku zapłaty przez producenta na rzecz firmy odpowiadającej za pakowanie. Uznał tak Sąd Apelacyjny w Warszawie. Przyznał zarazem, że do paramedykamentów znajdują zastosowanie przepisy ustawy o towarach paczkowanych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1161). A to oznacza, że dopuszczalne są niewielkie różnice w gramaturze. Skoro jednak – a tak było w tej sprawie – w ponad 99 proc. saszetek nie przekraczają one grama, nie może być mowy o wadliwym wykonaniu zamówienia.

Wyrok jako pierwszy opisał portal mgr.farm. Sprawa ciągnęła się od 2010 r. To wtedy producent suplementu diety zawarł umowę z firmą paczkującą. Jej zadanie polegało na pakowaniu produktu do tzw. displayów po 30 saszetek o wadze 9,4 grama każda.

Producent wkrótce po zawarciu umowy popadł w tarapaty finansowe. Nie opłacał więc faktur. Stwierdził jednak, że niezależnie od swej kondycji finansowej firmie paczkującej i tak by nie zapłacił, bo usługa została źle wykonana. Jego zdaniem ponad połowa saszetek miała wagę inną niż oczekiwana.

Kontrahent złożył pozew o zapłatę. Przed sądem okręgowym wygrał. Uznano, że nieprawdą jest, jakoby ponad połowa opakowań zawierała produkt o nieprawidłowej gramaturze. W rzeczywistości okazało się, iż problem dotyczył niespełna jednego procenta saszetek. Zapłacić więc trzeba.

Producent paramedykamentu złożył apelację. Ale i tym razem przegrał.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane