statystyki

Rejestracja części nazwy innego przedsiębiorcy to czyn nieuczciwej konkurencji

autor: Leszek Jaworski08.08.2017, 11:10; Aktualizacja: 08.08.2017, 11:15
O naruszeniu prawa do firmy można mówić nie tylko wtedy, gdy osoba nieuprawniona rejestruje na swoją rzecz pełną nazwę osoby prawnej, lecz także wówczas, gdy dokonuje zgłoszenia w celu ochrony części nazwy.

O naruszeniu prawa do firmy można mówić nie tylko wtedy, gdy osoba nieuprawniona rejestruje na swoją rzecz pełną nazwę osoby prawnej, lecz także wówczas, gdy dokonuje zgłoszenia w celu ochrony części nazwy.źródło: ShutterStock

Rozpoczynając działalność gospodarczą, przedsiębiorca dodał do obowiązkowej części firmy osoby fizycznej oznaczenie, które jest tożsame z częścią nazwy mojej spółki istniejącej na rynku na długo przed założeniem przedsiębiorstwa przez niego. Konkretnie użył pierwszego członu nazwy mojej firmy i dodał do tego swoje nazwisko. Prowadzimy działalność w bardzo zbliżonych do siebie branżach. Moim zdaniem takie działanie świadczy o chęci wykorzystania wypromowanej i działającej od wielu lat marki mojego przedsiębiorstwa cieszącego się ogromnym zaufaniem i renomą wśród kontrahentów polskich i zagranicznych. Potwierdzeniem takiego zamiaru jest też ukształtowanie elektronicznych danych adresowych w sposób najbardziej zbliżony do danych mojej firmy. Co mogę zrobić?

Prawo do firmy i prawo do oznaczenia przedsiębiorstwa są prawami na różnych dobrach niematerialnych i każde z nich podlega ochronie na podstawie innych przepisów. Podstawą ochrony firmy jest art. 4310 kodeksu cywilnego (dalej: k.c), natomiast nazwę przedsiębiorstwa można chronić się głównie na podstawie ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (dalej: u.z.n.k.). W praktyce jednak często zachodzi tożsamość oznaczenia przedsiębiorcy i prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa. W takich przypadkach możliwe jest oparcie ochrony prawa do firmy na obu podstawach. Jeśli dodatkowo przedsiębiorca korzysta z prawa ochronnego udzielonego mu przez urząd patentowy na znak towarowy, może również powołać jako podstawę swoich roszczeń przepisy ustawy z 30 czerwca 2000 r. – Prawo własności przemysłowej (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 776).

Zgodnie z art. 4310 k.c. przedsiębiorca, którego prawo do firmy zostało zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia ma prawo domagać się także usunięcia jego skutków, złożenia oświadczenia lub oświadczeń w odpowiedniej treści i formie, naprawienia na zasadach ogólnych szkody majątkowej lub wydania korzyści uzyskanej przez osobę, która dopuściła się naruszenia.

Ochrona firmy

Jak wskazał Sąd Okręgowy w Bydgoszczy w wyroku z 28 stycznia 2015 r. (sygn. akt VIII GC 205/14), firma jest chroniona nie tylko przed ryzykiem pomyłki co do tożsamości przedsiębiorców, lecz także przed jej nieuprawnionym użyciem w reklamie lub w środkach masowego przekazu. Tak więc ochrona firmy jako dobra osobistego jest szersza niż ochrona podyktowana potrzebą obrony przed konkurencją. Jej zakres nie jest ograniczony terytorialnie ani też obszarem działalności uprawnionego do nazwy.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane