statystyki

Spada społeczna presja na pomoc frankowiczom

autor: Bartek Godusławski02.08.2017, 07:40; Aktualizacja: 02.08.2017, 08:08
Posłowie dostali z KNF tylko informacje o tym, jakie koszty projekty generują dla całego sektora.

Posłowie dostali z KNF tylko informacje o tym, jakie koszty projekty generują dla całego sektora.źródło: ShutterStock

Prezydent i posłowie nie spieszą się z propozycjami dla zadłużonych w walucie. Dobra koniunktura gospodarcza i mocniejszy złoty zdejmują z polityków presję na szybkie działania.

Dzisiaj mijają dwa lata, odkąd prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy, która zobowiązuje banki do zwrotu klientom części spreadów walutowych pobranych od kredytów mieszkaniowych. Jeszcze wcześniej do laski marszałkowskiej trafiły pomysły posłów PO i Kukiz’15. Wszystkie podzieliły ten sam los – utknęły w sejmowej podkomisji. Ta miała zakończyć nad nimi prace do wakacji i rekomendować konkretne rozwiązania. Wszystko jednak wskazuje, że projekty jeszcze długo będą procedowane w Sejmie. Przyspieszyć bieg prac mogłoby wyjście prezydenta z nowym pomysłem, do którego jest namawiany przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego i prezesa NBP Adama Glapińskiego. Chodzi o opisywany już przez DGP specjalny fundusz, który pozwalałby na dobrowolną restrukturyzację kredytów walutowych.

– Dzisiaj uzasadnienie dla forsowania radykalnych rozwiązań na pomoc osobom z kredytami frankowymi spada. To zasługa korzystnej sytuacji na rynkach pracy i walutowym. Obciążenie ratą przeciętnego kredytu walutowego jest obecnie najniższe w historii – zwraca uwagę Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.

Złoty zyskuje wobec szwajcarskiej waluty. Dzisiaj za franka trzeba zapłacić ok. 3,72 zł – to zdecydowanie mniej niż w czarny czwartek 15 stycznia 2015 r. Wówczas szwajcarski bank centralny pozwolił na gwałtowne umocnienie swojej waluty. Ta momentalnie zaczęła się umacniać, na krótko nawet do ponad 5 zł. Później przez wiele miesięcy kurs oscylował wokół 4 zł. Dla polityków był to impuls do przygotowania rozwiązań legislacyjnych, które uwolniłyby frankowiczów od ryzyka kursowego i przynajmniej w części od strat poniesionych w związku z umocnieniem szwajcarskiej waluty.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane