"Konstytucja Biznesu", czyli pakiet ustaw zakładających gruntowną reformę prawa gospodarczego, jest po uzgodnieniach międzyresortowych i trafiła do Rządowego Centrum Legislacji - powiedział PAP wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

"Konstytucja Biznesu jest już po uzgodnieniach międzyresortowych, teraz mają miejsce już ostatnie uzgodnienia w Rządowym Centrum Legislacji. I te uzgodnienia są bardzo pozytywne" - powiedział wicepremier.

"Konstytucja Biznesu" to pakiet ustaw regulacyjnych, zmieniających zasady prowadzenia działalności gospodarczej czy przepisy podatkowe dla firm. Najważniejszy jej element stanowi Prawo przedsiębiorców, ale także ustawa o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców, Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej czy ustawa "wdrożeniowa". Same przepisy wprowadzające będą nowelizować ponad 200 ustaw.

"W ostatni wtorek rozmawiałem na temat "Konstytucji Biznesu" z szefową RCL minister Jolantą Rusiniak, z ministrem Henrykiem Kowalczykiem i ministrem Mariuszem Haładyjem. Były to bardzo optymistycznej rozmowy. Właściwie większość wątpliwości międzyresortowych jest uzgodniona - w ok. 95 proc. są one wyklarowane" - powiedział Morawiecki.

"Myślę, że jesienią "Konstytucją Biznesu" zajmie się rząd, a następnie parlament" - dodał wicepremier.

Jak podkreślił Morawiecki, "Konstytucja Biznesu", a także "100 zmian dla firm" w dużej mierze nastawiona jest na rozwój małych i średnich firm.

W lipcu br. Senat opowiedział się za ustawą "wdrożeniową", ułatwiającą dostęp do funduszy UE. Ustawa ta jest elementem "Konstytucji Biznesu". Konstytucja i "100 zmian dla firm" mają sprzyjać rozwojowi przedsiębiorczości i innowacyjności.